انتشار یادداشت‌های فیلم «پدرخوانده»

0
225

«فرانسیس فورد کاپولا» مجموعه یادداشت‌های مربوط تولید فیلم کلاسیک و معروف «پدرخوانده» محصول ۱۹۷۲ میلادی را منتشر می‌کند.

 این یادداشت‌ها در قالب کتابی ۷۲۰ صفحه‌ای، علاقه‌مندان را با فرآیند خلاقانه ساخت و پشت صحنه فیلم «پدرخوانده» توسط «فرانسیس فورد کاپولا» یکی از بزرگترین کارگردانان اواخر قرن بیستم سینمای جهان آشنا می‌کند.

همچنین این کتاب با تصاویری کمیاب و دیده نشده از مراحل ساخت فیلم «پدرخوانده» مزین شده است و خود «کاپولا» نیز مقدمه‌ای بر این کتاب نوشته است.

«کاپولا» در بیانیه‌ای ضمن اعلام خبر چاپ این کتاب گفت: “این یادداشت‌ها ارجاعات شخص من در فیلم «پدرخوانده» است و از این که پس از سال‌ها می‌توانم آنها را با علاقه‌مندان به اشتراک بگذارم هیجان‌زده‌ام. این یادداشت کلیدی برای درک آن چیزی است که در فرآیند اقتباس از رمان نوشته «ماریو پوزو» گذاشته است.

فهرستی از برترین‌های تاریخ سینما را نمی‌توان یافت که نامی از «پدرخوانده» ساخته تحسین‌شده «فرانسیس فورد کاپولا» در آن نباشد. «کاپولا» این فیلم را در سال ۱۹۷۲ برای کمپانی «پارامونت» کارگردانی کرد که داستان جنایی آن بین سال‌های ۱۹۴۵ تا ۱۹۵۵ اتفاق می‌افتد.

این فیلم کلاسیک براساس رمانی از «ماریو پوزو» داستان خانواده مافیایی «کورلئونه» را روایت می‌کند و بازیگران سرشناسی چون «مارلون براندو»، «آل پاچینو»، «روبرت دووال» و «دایان کیتون» در آن نقش‌آفرینی داشته‌اند.

1464171614408_22

این فیلم نامزد ۱۱ جایزه اسکار بود که موفق به کسب جایزه بهترین بازیگر مرد (مارلون براندو)، بهترین فیلم و بهترین فیلمنامه شد و در جوایز گلدن گلوب پنج جایزه اصلی را کسب کرد.

قسمت دوم این فیلم نیز در سال ۱۹۷۴ به سینماها آمد و به موفقیت بزرگی در جذب مخاطب دست یافت و نام خود را به عنوان یکی از برترین دنباله‌های سینمایی مطرح کرد؛ بطوری که هنوز بسیاری در مورد این که قسمت اول بهتر است یا دوم بحث می‌کنند.

قسمت دوم «پدرخوانده» نیز توانست در ۱۱ بخش نامزد کسب اسکار شود و اسکار بهترین فیلم، کارگردانی، بازیگر نقش مکمل (دنیرو)، بهترین فیلمنامه (کاپولا)، بهترین موسیقی (نینو روتا و کارمینه کاپولا) و بهترین کارگردان هنری را بدست آورد. «پدرخوانده ۳» نیز که در سال ۱۹۹۰ ساخته شد نتوانست موفقیت قسمتهای قبلی را تکرار کند

«فرانسیس فورد کاپولا» از بزرگترین فیلمساران معاصر سینمای جهان است که از جمله دیگر افتخارات و جوایز سینمایی وی طی چهار دهه فیلم‌سازی می‌توان به جایزه‌ی اسکار بهترین فیلم‌نامه اقتباسی در سال ‌۱۹۷۱ برای «پاتون»، جایزه بافتا بهترین کارگردانی در سال ‌۱۹۷۸ برای «اینک آخرالزمان»، جایزه دوربین جشنواره برلین در سال ‌۱۹۹۱، جایزه نخل طلا و جایزه فیپرشی جشنواره کن در سال ‌۱۹۷۹ برای فیلم «اینک آخرالزمان»، جایزه نخل طلا و جایزه بهترین فیلم معنوی جشنواره کن در سال ۱۹۷۴ برای فیلم «مکالمه»، جایزه گلدن گلوب برای بهترین کارگردانی در سال ۱۹۸۰ برای «اینک آخرالزمان»، جایزه گلدن گلوب برای بهترین کارگردانی و بهترین فیلم‌نامه در سال ‌۱۹۷۳ برای «پدرخوانده» و شیر طلای افتخاری جشنواره ونیز در سال ‌۱۹۹۲ اشاره کرد.

به گزارش هالیوود ریپورتر، قرار است کتاب یادداشت‌های فیلم «پدرخوانده» از تاریخ ۱۶ نوامبر در یک نسخه لوکس ۲۵۰ دلاری و یک نسخه معمولی ۵۰ دلاری روانه بازار شود.