انتشار فایل صوتی درباره هواپیمای اوکراینی: «حریم هوایی را می‌بستیم حمله موشکی لو می‌رفت»

0
151

شبکه سی‌بی‌سی کانادا روز ۳ ژوئیه (۱۳ تیر) اعلام کرد به یک فایل صوتی ۹۱ دقیقه‌ای دسترسی پیدا کرده است که نشان می‌دهد مقامات جمهوری اسلامی از بستن حریم هوایی در شب حمله موشکی سپاه به پایگاه نظامی آمریکا در عراق خودداری کرده‌اند تا نقشه حمله فاش نشود.

بنا به این گزارش، حسن رضایی‌فر مدیرکل سوانح سازمان هواپیمایی کشوری به یکی از خانواده‌های جانباختگان هواپیمای اوکراینی گفته است اگر چنین کاری انجام می‌شد «حمله لو می‌رفت».

در این مکالمه که روز ۷ مارس انجام شده است، آقای رضایی‌فر به فارسی می‌گوید: «بعضی‌ها می‌گویند ما باید حریم هوایی را می‌بستیم. مسئول این کار شورای عالی امنیت ملی است. اما بر فرض که حریم را می‌بستیم، اینطور حمله در شرف انجام‌مان لو نمی‌رفت؟»

شبکه سی‌بی‌سی گفته است فایل صوتی را برای دریافت توضیحات برای آقای رضایی‌فر ارسال کرده است، اما یک روز بعد مقامات مسئول در سازمان هواپیمایی به اعضای خانواده بازماندگان سانحه در بریتانیا اعلام کرده‌اند که وی از ریاست تیم تحقیق کنار گذاشته شده و فرد دیگری جای او را گرفته است.

پدافند هوایی سپاه پاسداران جمهوری اسلامی روز ۱۸ دی و به فاصله چند ساعت پس از حمله موشکی به پایگاه نظامی آمریکا در عراق، یک فروند هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ متعلق به خطوط هوایی اوکراین را چند دقیقه پس از برخاستن از فرودگاه امام تهران سرنگون کرد.

مقامات جمهوری اسلامی پس از این حادثه و برای مدت سه روز داشتن هرگونه نقش در سرنگونی این هواپیما را انکار کردند و علت سقوط را نقص فنی خواندند. اما سرانجام پس از انتشار گزارش‌های اطلاعاتی کشورهای غربی، در بیانیه‌ای پذیرفتند که سقوط هواپیما در اثر شلیک موشک سپاه پاسداران جمهوری اسلامی بوده است.

جمهوری اسلامی به تازگی و پس از شش ماه خودداری از تحویل جعبه سیاه به کمیته تحقیق بین‌المللی، هفته گذشته اعلام کرد که حاضر است جعبه سیاه را به فرانسه بفرستد.

یورونیوز گزارش داد؛ هواپیمای اوکراینی ۱۷۶ سرنشین داشت که ۱۴۶ نفر از آنان ایرانی، ۶۱ نفر کانادایی عمدتا با تابعیت دوگانه، ۱۱ نفر اوکراینی و شماری نیز شهروند افغانستان، بریتانیا و سوئد بودند. همگی این افراد در این رویداد جان خود را از دست دادند.