انتشار شواهدی درباره فعالیت نیروی زمینی روسیه در سوریه

0
211

یک گروه از اپوزیسیون روسیه به تصاویری در شبکه‌های اجتماعی برخورد کرده که در آن‌ها سربازان روسی در بخش‌های مختلفی از خاک سوریه مشاهده می‌شوند. این گروه این تصاویر را در سایت اینترنتی خود منتشر کرده است.

گروه موسوم به “Conflict Intelligence Teams” که اعضایش از جمله بلاگرها و فعالان اپوزیسیون روسیه هستند، تصاویری را جمع‌‌آوری کرده‌اند که نشان می‌دهد عملیات نظامی روسیه فراتر از حملات هوایی است و شامل عملیات زمینی سربازان روس هم می‌شود.

تصاویر یاد شده عمدتا مربوط به سربازانی است که در سوریه هستند و عکس‌های خود را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده‌اند. محلی که عکس‌ها گرفته شده، به وضوح بسیار دورتر از پایگاه روسیه در لاذقیه و طرطوس است.

این تصاویر سربازان روسی را در نزدیکی شهرهای حماء، حمص و حتی حلب نشان می‌دهد. برخی از این تصاویر در این فاصله از شبکه‌های اجتماعی پاک شده‌اند یا دیگر در دسترس نیستند. اما بلاگرهای روسی از آن‌ها کپی تهیه کرده‌اند تا صحت ادعای خود را به اثبات برسانند.

روز ۲۰ اکتبر یک سرباز روسی که کاربر پلاتفرم روسی VK.COM است، تصویری را در این صفحه پست کرد و نوشت: M5,Hama,Syrien

M5 یک اتوبان استراتژیک در سوریه است که اخیرا دوباره به دست حکومت سوریه افتاده است. همین کاربر تصویر دیگری را هم پیش از آن فرستاده بود که او را همراه با چند سرباز دیگر نشان می‌داد در حالی که روی صورت‌های‌شان رنگ استتار دیده می‌شد.

“Conflict Intelligence Teams” بر این باور است که شخص یاد شده یک سرباز “بریگاد ۸۱۰” نیروی دریایی روسیه است که واحد آن ‌در بندر سواستوپول در کریمه مستقر بود. از ابتدای ماه سپتامبر شواهدی موجود است که نشان می‌دهد این واحد به سوریه اعزام شده است. “ولادیمیر ب.” تصاویر دیگری هم از زمانی که در سواستوپول بوده به پروفایل خود فرستاده است.

بلاگرهای روس به تصاویری در اینستاگرام هم برخورد کرد‌ه‌اند که یک سرباز روس از خود پست کرده‌ و نوشته “حلب، سوریه” و در عکسی دیگر از شهر حمص نام برده است. بلاگرهای روسی موفق شده‌اند نام این سرباز را پیدا کنند: “ایلجا گ.” که پیشتر دو سال و نیم در یک واحد ویژه سازمان مخفی ارتش روسیه GRU خدمت کرده است.

روشن نیست که آیا این شخص هنوز هم در خدمت سازمان مخفی ارتش روسیه هست یا نه. در هرحال تصویر یاد شده مربوط به سال ۲۰۱۳ میلادی است. این سرباز در رابطه با حضورش در سوریه یک هشتگ #۱۶OBrSpN پست کرده است که مخفف نام واحد اوست.

روسیه همواره حضور زمینی خود در سوریه را کاملا نفی کرده است. البته رسانه‌های روسی در هفته‌های اخیر درباره “سازمان‌هایی که داوطلبانه به سوریه” می‌روند تا از حکومت بشار اسد حمایت کنند، گزارش داده‌اند. از جمله سایت خبری “Lenta.ru” با اعضای پلاتفرم “Dobrowolez” که معنایش “داوطلبان” است مصاحبه کرده و “از ۳۰ تا ۵۰ داوطلب در روز” گزارش داده است.

دستمزدهای کلان طمع‌برانگیز

از سایر گزارش‌ها برمی‌آید که این “داوطلبان” را دستمزدهای قابل توجه به سوریه می‌کشاند. بنا بر گزارش وبسایت معتبر Fontanka.ru در سنت پطرزبورگ کسانی که مامور جمع‌آوری داوطلب برای جنگ در سوریه هستند به آن‌ها دستمزدی تا ۴۰۰۰ دلار در ماه پیشنهاد می‌کنند. این داوطلبان در منطقه‌ای در جنوب روسیه به نام مولکینو است. در نزدیکی این محل یک واحد ویژه سازمان مخفی ارتش هم مستقر است.

“Conflict Intelligence Teams” شواهدی هم منتشر کرده که نشان می‌دهد روسیه در ماه‌های اخیر حکومت سوریه را در ابعادی وسیع به تجهیزات نظامی مجهز کرده است.

به گزارش دویچه وله؛ از جمله این تجهیزات شمار زیادی تانک‌های T-72 و خودروهای نظامی سنگین است که در نیمه اکتبر در بندر نووراسییسک دیده شده‌اند و اوائل نوامبر در سوریه. روسیه هم‌چنین موشک‌های زمین به زمین از نوع توشکا نیز به دمشق فرستاده است.