انتشار اسناد واگذاری بخشی از کوه دماوند

0
332

مجموعه‌ای از اسناد با وجود اظهارات نماینده‌ سازمان اوقاف مبنی بر واقع نشدن پلاک های ۶۷، ۶۸ و ۶۹ بخش ۷ ثبت لاریجان در محدوده قله‌ دماوند نشان می‌دهد که دقیقا بخشی از قله دماوند وقف شده است.

 ماجرای وقف یک‌یازدهم کوه دماوند که بلافاصله پس از شوک افکار عمومی از تصرف ۵۶۰۰ هکتار از جنگل‌های آق‌مشهد اتفاق افتاد، با بازتاب‌های رسانه‌ای و حقوقی گسترده‌ای روبرو شد.

روز گذشته سازمان جنگل‌ها از صدور سند وقف یک برش از کوه دماوند خبر داده اما مدیرکل اوقاف مازندران در واکنش به گزارش‌ها درباره وقف بخشی از قله دماوند گفت که «قله دماوند وقف نشده و موقوفه، یکی از یال‌های دماوند است که به عنوان مرتع ملار شناخته شده است». اما یک سری اسناد مکتوب نشان می‌دهد که بخشی از این کوه ارزشمند که ۱۸ سال پیش به عنوان نخستین اثر ملی طبیعی در فهرست آثار ملی به ثبت رسید، واقعا وقف شده است. وقف سازمان اوقاف.

گزارش این سند به معنای آن است که برخلاف اظهارات نماینده‌ سازمان اوقاف مبنی بر واقع نشدن پلاک های ۶۷، ۶۸ و ۶۹ بخش ۷ ثبت لاریجان در محدوده قله‌ی دماوند باید گفت که این پلاک ها به استناد تحدید حدود ثبتی طی آگهی ۱۲۳۴-۱۳۴۸/۳/۲۲ (که در آن حد شمالی پلاک‌ها را قله دماوند اعلام کرده) همچنین به استناد نقشه‌ اجرای مقررات ملی شدن، از قله‌ دماوند تا دامنه امتداد یافته‌اند.

پلاک های‌ ۶۸ ،‌۶۹ و ۶۷ به ترتیب موسوم به مرتع ملار علیا، مرتع ملار سفلی و قریه‌ ملار با مساحت ۲۴۸۶ هکتار در راستای اجرای مقررات ملی شدن در مورخ ۲۱ دی سال ۱۳۴۸ آگهی شده و در ۴۹/۴/۱۵ و ۴۹/۸/۱۶ توسط کمیسیون ماده ۵۶ قطیعت قانونی می‌یابند که علی‌رغم صدور گواهی ۱۳ و ۳۹ برای اخذ سند این پلاک‌ها، اداره ثبت لاریجان به جهت موقوفه دانستن این پلاک ها از صدور سند امتناع ورزیده و نهایتا در سال ۱۳۸۵ اعلام می کند که سند این پلاک ها به نام اوقاف صادر شده است. سندی که اوقاف نیز آن را تایید کرده است.

 پس از انتشار گزارش روزنامه همشهری با تیتر «بخشی از کوه دماوند وقف شد» که روز گذشته (۵ مرداد) منتشر شد و موج گسترده‌ای از واکنش و انتقاد فعالان محیط زیست کشور و رسانه‌ها و کاربران شبکه‌های اجتماعی را به دنبال داشت، سازمان جنگل‌ها ابتدا خبر را تایید کرد اما ساعاتی بعد با تکذیب آن اعلام کرد: «موضوع وقف بخشی از کوه دماوند کذب است و معاونت حقوقی این سازمان در حال پیگیری ماجرای خبر وقف قله دماوند است.»

اسکان گزارش داد؛ خود سازمان اوقاف هم اعلام کرد که برای یک پلاک از ۱۱ پلاک ثبتی (از دامنه تا قله دماوند) سند وقفی گرفته است. اگرچه سازمان اوقاف و امور خیریه در واکنش به اعلام سازمان جنگل‌ها برای صدور سند وقف یک برش از کوه دماوند اعلام کرد: این موقوفه مربوط به یک قریه و مراتع آن در اطراف کوه دماوند است و به هیچ وجه شامل خود کوه دماوند نمی‌شود.