السیسی بدون هیچ شگفتی برای دومین بار به عنوان رییس جمهوری مصر برگزیده شد

0
209

با اعلام نتایج شمارش اولیه آرا در انتخابات ریاست جمهوری مصر و از آنجایی که رقیبی جدی برای عبدالفتاح السیسی در این انتخابات وجود نداشت، آقای السیسی بدون هیچ شگفتی برای دومین بار به عنوان رییس جمهوری مصر برگزیده شد. عبدالفتاح السیسی در این انتخابات بیش از ۹۰ درصد آرا را کسب کرده است، اما فقط کمی بیش از یک سوم واجدین شرایط در مصر در این انتخابات شرکت کرده اند. بنابراین اکثریت قاطعی از مردم مصر، یعنی بیش از ۶۰ درصد مردم در این انتخابات شرکت نکرده اند.
شاهرخ بهزادی خبرنگار خبرگزاری فرانسه می نویسد: تنها نامزد دیگر این انتخابات، موسی مصطفی موسی که خود از طرفداران عبدالفتاح السیسی است و پیش تر برای انتخاب شدن السیسی تبلیغ کرده است، فقط ۳ درصد آرائ را به دست آورد. نتایج رسمی این انتخابات قرار است روز دوشنبه آینده اعلام شود.

روزنامه الاهرام می‌گوید عبدالفتاح السیسی با کسب حدود ۹۲ درصد آرا از حدود ۲۵ میلیون نفر از ۶۰ میلیون واجد شرایط رای دادن برای دومین بار به عنوان رییس جمهوری مصر برگزیده شده است.

روزنامه دولتی اخبار الیوم و خبرگزاری رسمی مصر، مِنا، ارقام مشابهی را برای شرکت در این انتخابات ارائه می دهند.

خبرگزاری فرانسه گزارش می دهد که علیرغم همه تهدید ها و تشویق ها برای مشارکت در این انتخابات، اقای السیسی حتی نمی تواند به میزان نسبتاً کم مشارکت در انتخابات سال ۲۰۱۴ خود که ۴۷.۵ درصد بوده، دست یابد.
بر طبق گزارش خبرگزاری فرانسه، در تمامی مدت برگزاری این انتخابات رسانه های دولتی و همچنین دولت با نصب بلندگوهایی در معابر که آهنگ های میهن پرستانه پخش می کردند، مردم را به شرکت در این انتخابات تشویق می کردند. همچنین برای جذب بیشتر مردم، در برخی از حوزه های رای گیری غذای رایگان به مردم می دانند. شورای ملی انتخابات مصر روز چهارشنبه برای کشانیدن مردم به حوزه های اخذ آرا زبان تهدید را به کار برد و غایبین را تهدید به پرداخت یک جریمه ۵۰۰ پوندی (مصری) کرد.

خبرگزاری رویترز می‌نویسد انتخاباتِ اخیر در مصر را ، منتقدان یادآور رای گیری‌های رهبران خودکامه ارزیابی کردند که برای دهه‌ها در قدرت باقی می‌مانند.

عبدالفتاح السیسی که پیشتر فرمانده ارتش مصر بود، پس از برکنار کردن محمد مُرسی از حزب اخوان المسلمین که حدود یک سال رئیس جمهوری مصر بود، قدرت را در دست گرفت.

در انتخابات اول، در سال ۲۰۱۴، آقای السیسی ۹۷ درصد آرا را به خود اختصاص داد. در آن انتخابات مشارکت مردم مصر، حدود ‌۴۷ درصد اعلام شده بود.

انتخابات اخیر ریاست جمهوری مصر به مدت سه روز از روز دوشنبه گذشته برگزار شد.

مقاله قبلیآل پاچینو از کار کردن با دنیرو و اسکورسیزی سخن گفت
مقاله بعدیملاقات‌های کوتاه فعالان محیط زیست زندانی با اعضای خانواده در حضور ماموران امنیتی
پوریا نژادویسی
فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد برنامه برنامه سازی تلویزیون از دانشکده صدا و سیما. کارمند سابق معاونت سیاسی سازمان صدا و سیما ( اداره کلّ اخبار و اطلاعات ) تهیه کننده و کارگردان برنامه‌هایی‌ چون : دختران فراری پارک ملت- مجموعه عاشوراییان- ماجرای ورود گوشت‌های آلوده به کشور- هویت- رنگ و نقش- سیمای خانواده؛ قسمت خانواده و جوان- سازنده اولین فیلم آموزشی در خصوص نحوه چگونگی‌ رأی گیری برای ستاد انتخابات وزارت کشور- فیلم مستند دیدار سفیر کشور ژاپن در ایران از شهر همدان- مجری و خبرنگار مراکز ؛ تهران ؛ کیش ؛ همدان ؛ فارس- مسول پوشش خبری زلزله بم در سال۱۳۸۲- سر تیم خبری جلسات هیات دولت- سر تیم خبری جلسات بیت رهبری- سر تیم خبری سفرهای هیات دولت- عضو تیم خبری سفرهای رهبری- یکی‌ از عکاسان پروژه محرمانه قرار گاه سازندگی خاتم الانبیا در سایت ( قرب نوح )- همکار در برنامه‌های مختلف با عناوین دیگر چون : مشاور ؛ یکی‌ از کارگردانان هنری ؛مشاور مجری طرح ؛ نماینده حراست ؛ ناظر کیفی و پخش و ... **- عضو شورای عالی‌ تحقیق و مبارزه با مواد مخدر در وزارت کشور - عضو هسته مرکزی گزینش کلّ کشور - دبیر کنگره وزرای شهید هیات دولت در ریاست جمهوری - نماینده بنیاد شهید در ستاد کلّ نیروهای مسلح ( سماجا ) ديگر مسئوليت های پوريا نژاد ويسی از اين قرار است: - همکاری با نشريه گل آقا - همکاری کوتاه مدت با روزنامه کيهان در سال ۱۳۷۸ - تهيه کننده ی برنامه پرسش و پاسخ با دختران فراری پارک ملت، که از بخش خبری شبکه دوم تلويزيون جمهوری اسلامی پخش شد - سازنده ی اولين فيلم آموزشی انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا - دبير کنگره ی وزراء شهيد هيئت دولت - عضويت در گروه تحقيق مبارزه با مواد مخدر استاندری همدان - نماينده ی فرماندار همدان در اولين دوره ی انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا در سال ۱۳۷۷ - سازنده ی فيلم مستند آشورا برای معاونت سياسی استانداری همدان - تهيه کننده و مجری برنامه ی خبری با عنوان "دانشجويان انقلاب چرا؟" برای بنياد حفظ آثار ارزشهای دفاع مقدس - مجری صدا و سيمای استان همدان، تهران و کيش در سال های ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۲ - مسئول پيگيری جلسه ی سخنرانی حسين لقمانيان در همدان - يکی از همکاران مطبوعاتی در رابطه با سفر خامنه ای به همدان - مدير بازرگانی روزنامه ی اعتماد در همدان و ...