افشای جزئیات جدید از کودتای ترکیه

0
174

«در شب کودتا ۲ جنگنده اف-۱۶ موشک‌هایشان را روی هواپیمای اردوغان و جنگنده‌های محافظش قفل کرده بودند. اینکه چرا شلیک نکردند هنوز یک راز است».

بسیاری از جزئیات کودتای نافرجام ترکیه همچنان مانند یک معمای پیچیده باقی مانده است اما این جمله را یکی از مقام‌های سابق ارتش در گفت‌وگو با رویترز، درباره وقایع شب بحرانی این کشور گفته است. خبرگزاری آناتولی روز گذشته فیلمی از دوربین‌های مداربسته هتلی در مارماریس که رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه در شب کودتا در آن اقامت داشت منتشر کرد که حمله گروهی از کماندوهای ارتش را نشان می‌دهد.

رویترز به نقل از منابع نظامی خود در ترکیه گزارش داده که در آن شب ۲۵نفر از کماندوها به وسیله هلی‌کوپترهای نظامی به این هتل رسیده‌اند و تیراندازی شدیدی در محوطه رخ داده است. گفته می‌شود اردوغان تنها چند دقیقه قبل از رسیدن کماندوها توانسته از مهلکه بگریزد.

براساس گزارش‌‌های منتشر شده جت شخصی رجب طیب اردوغان با همراهی دو جنگنده از فرودگاه نزدیک مارماریس پرواز کرد اما در میان راه دو جنگنده اف-۱۶که در دست کودتاگران بودند موشک‌هایشان را روی این هواپیما و جنگنده‌های محافظش قفل کردند. اینکه چرا به این هواپیما شلیک نشد و اردوغان سالم به فرودگاه استانبول رسید به گفته منبع ناشناس رویترز هنوز یک راز است.

مشخصات به‌دست آمده از سایت رصد پروازهای هوایی نشان می‌دهد که یک هواپیمای Gulfstream IV(مدل جت تجاری مورد استفاده اردوغان) در ساعت ۲:۴۰بامداد شنبه(به وقت تهران) از فرودگاه دالامان که یک ساعت و ربع تا هتل اردوغان فاصله داشته به پرواز درآمده است.

به‌صورت معمول طی ۷۵دقیقه باید هواپیما به فرودگاه استانبول برسد اما گزارش‌ها نشان می‌دهد جت شخصی اردوغان حداقل یک ساعت در آسمان جنوب استانبول در حال چرخش بوده است.

شبکه تلویزیونی ان‌بی‌سی شب گذشته به نقل از یک منبع مطلع در ارتش آمریکا گزارش داد که اردوغان در این شرایط از دولت آلمان درخواست فرود جت شخصی خود در این کشور و پناهندگی کرده بود اما برلین این درخواست را رد کرده است.

براساس گزارش ان‌بی‌سی، اردوغان قصد داشته در قدم بعدی این درخواست را از انگلیس مطرح کند اما سرانجام شرایط در استانبول به‌نحوی پیش رفته که هواپیمای او قادر به فرود در فرودگاه آتاتورک شده است.براساس گزارش‌های جدید، مرکز فرماندهی کودتا در پایگاه هوایی آکینچی در ۵۰کیلومتری شمال غرب آنکارا بوده است. جنگنده‌هایی از پایگاه هوایی اسکیشهیر (پایگاه دیگری در نزدیکی آنکارا) برای بمباران آکینچی و حمله به مرکز کودتا پرواز می‌کنند اما جنگنده‌های در دست کودتاگران می‌توانند با استفاده از هواپیمای سوخت‌رسانی که از پایگاه اینجرلیک(پایگاه مورد استفاده نیروهای آمریکایی) بلند شده بود در آسمان سوخت‌گیری کرده و همچنان به پرواز ادامه دهند. هنوز حداقل ۴۲ بالگرد ارتش ترکیه مفقود است.

به گزارش همشهری؛ برخی منابع می‌گویند طی هفته‌های اخیر اردوغان به‌شدت از احتمال کودتا وحشت‌زده بوده است. برخی منابع آگاه اعلام کرده‌اند همین مسئله باعث شده تا او متوجه نقشه کودتا شود. حتی یوهانس هان، کمیسیونر اتحادیه اروپا روز گذشته اعلام کرد که مقام‌های دولت ترکیه پیش از کودتا فهرستی برای بازداشت نظامی‌ها و قضات آماده کرده بودند و دستگیری‌های سریع حداقل هزاران نفر این مسئله را نشان می‌دهد.