افزایش ۴۰ درصدی قیمت شیرکاکائو

0
162

 مشاهدات میدانی و بررسی قیمت انواع شیرهای طعم‌دار عرضه شده در سوپرمارکت‌ها نشان می‌دهد قیمت هر لیتر شیرکاکائو از آذر سال گذشته تا امروز بسته به برند و درصد چربی بین ۶ تا ۹ هزار تومان افزایش یافته و از میانگین ۱۴.۵۰۰ تومان به ۲۰.۵۰۰ تومان رسیده که نشان‌دهنده تورمی ۴۰ درصدی است.

این افزایش در تمامی حجم‌ها رخ داده و شیرکاکائوهای یک‌نفره ۱۲۵ تا ۲۰۰ میلی‌لیتری تمام برندها نیز از ۲ تا ۴ هزار تومان به ۶ تا ۷ هزار تومان افزایش نرخ داشته‌اند. شیرکاکائوی یک‌ لیتری فرادمای میهن هم‌اکنون ۱۸ هزار تومان قیمت خورده، درحالی‌که تا آذر ماه سال ۹۹ این محصول ۱۳ هزار تومان به فروش می‌رسید.

برند مانیزان یکی از بیشترین رشد قیمت‌ها را بین شرکت‌های لبنی داشته و شیرکاکائوهای این شرکت طی یک‌سال اخیر ۹هزار تومان افزایش قیمت داشته‌اند. قیمت ۱۴ هزار تومانی شیرکاکائوی مانیزان ظرف این مدت از ۱۴ هزار تومان به ۲۳ هزار تومان رسیده که یکی از بالاترین قیمت‌های برای این محصول در حجم یک‌لیتر است. محصولات مشابه تولیدی بیشتر شرکت‌های لبنی قیمت‌هایی بین ۱۸.۵۰۰ تا ۲۲ هزار تومان دارند.

افزایش ۴۰ درصدی قیمت شیرکاکائو

رسانه‌های داخلی در گزارشی میدانی چنین می نویسند؛ تمامی محصولات لبنی طعم‌دار ازجمله شیرکاکائو خارج از پوشش حمایت یارانه‌ای هستند و قیمت‌گذاری این محصولات با توجه به هزینه‌های تولید از سوی شرکت‌های لبنی تعیین می‌شود. از ابتدای سال گذشته قیمت انواع محصولات لبنی به‌دلیل رشد هزینه‌های تولید ازجمله شیر خام چندین بار افزایش داشته و این رشد هنوز ادامه دارد.