افزایش شمار اسلام‌گرایان سلفی در برلین

0
273

بنا به گزارش سالانه‌ی امنیتی برلین شمار اسلام‌گرایان سلفی در این شهر افزایش چشم‌گیری داشته است. حدود ۹۵۰ سلفی در پایتخت آلمان زندگی می‌کنند که نیمی از آنها “گرایش به خشونت” دارند. ۹۰ درصد فعالان سلفی‌ مرد هستند.

 به گفته مقامات امنیتی آلمان شمار اسلام‌گرایان سلفی در برلین، پایتخت آلمان به‌طرز چشم‌گیری افزایش یافته است. آندریاس گایزل، سناتور امور داخلی برلین در روز چهارشنبه (۱۷ ژانویه) اعلام کرد که در حال حاضر حدود ۹۵۰ اسلام‌گرای سلفی ساکن برلین هستند که در مقایسه با سال ۲۰۱۱ شمار آنان ۳ برابر شده است.

گایزل که در کمیسیون امنیت داخلی سنای برلین گزارش سالانه خود را ارائه می‌داد  تصریح کرد که ۴۲۰ نفر از این افراد “تمایل به اعمال خشونت” دارند. شمار اسلام‌گرایانی که در سال ۲۰۱۱ به خشونت گرایش داشتند حدود ۱۰۰ نفر بوده است.

در گزارش سالانه امنیتی شهر برلین آمده است که اکثریت اسلام‌گرایان سلفی مرد هستند. سازمان امنیت داخلی برلین شمار مردان سلفی را ۷۴۸ نفر برآورد کرده که حدوداْ شامل ۹۰ درصد فعالان سلفی می‌شود.

به گفته گایزل میانگین سنی اسلام‌گرایان مرد سلفی حدود ۳۴ سال و زنان ۳۳ است. بنا به ارزیابی مقامات امنیتی برلین میانگین سنی فعالان سلفی نشان می‌دهد که آنها در سال‌های اخیر در جذب جوانان با “مشکلات و موانعی” مواجه بوده‌اند.

توضیح دیگر برای افزایش میانگین سنی سلفی‌های در برلین به این دلیل است که حضور گروه‌های سلفی در پایتخت آلمان زودتر از شهرهای دیگر این کشور آغاز شد و فعالان سلفی حال پا به میان‌سالی نهاده‌اند.

شبکه ارتباطی اسلام‌گرایان سلفی در برلین بسیار گسترده‌تر و منظم‌تر از دیگر شهرهای آلمان است. نیمی از سلفی‌ها در سه محله ودینگ، نویه‌کلن و کرویتسبرگ در برلین زندگی می‌کنند که البته در این محلات شمار خارجی‌ها نیز بالا است.

بنا به این گزارش امنیتی مساجد “نور، ابراهیم خلیل، صحابه و فضیلت” در برلین از جمله مراکز اصلی سلفی‌ها به شمار می‌آیند. انیس عامری عامل حمله تروریستی به بازار کریسمس به‌طور مداوم به مسجد فضیلت رفت‌و آمد داشت. فعالیت این مسجد در حال حاضر متوقف شده است.

نیمی از سلفی‌ها در برلین تابعیت آلمانی دارند، البته  یک سوم از آنها دارای تابعیت دوگانه‌هستند. تابعیت دوم این دسته از سلفی‌ها مربوط به ترکیه یا یکی از کشورهای عربی است.

آن دسته از سلفی‌ها که تنها پاسپورت کشورهای خارجی را دارند، اغلب دارای تابعیت روسیه هستند که از مناطق شمال قفقاز به آلمان آمده‌اند. بنا به گزارش امنیتی برلین از شمار سلفی‌های شناخته‌شده ۲۴ نفر نیز پناهجویانی هستند که از سال ۲۰۱۴ به بعد به آلمان وارد شده‌اند. این پناهجویان از کشورهای سوریه، عراق، افغانستان و روسیه هستند.

به گزارش دویچه وله؛ بنا به ارزیابی مقامات امنیت آلمان تنها شمار قلیلی از پناهجویانی که در سال‌های ۲۰۱۵و ۲۰۱۶ به برلین آمده‌اند به گروه‌های سلفی پیوسته‌اند. بنا به برآورد مقامات امنیتی مجموعاً حدود ۱۰۸۰۰ اسلام‌گرای سلفی در سراسر آلمان زندگی می‌کنند.