افزایش حضور نظامی بریتانیا در خلیج فارس با ارسال دومین جنگی

0
158

بریتانیا برای افزایش و استمرار حضور نظامی خود در خلیج فارس، ناوشکن “اچ ام اس دانکن”* را زودتر از موعد مقرر به منطقه خلیج فارس اعزام می‌کند. این ناوشکن، طی روزهای آینده به ناو حفاظتی”اچ ام اس مونتروز” ملحق می‌شود و با توجه به اهداف عملیاتی، قرار است جایگزین آن شود.

سخنگوی دولت بریتانیا گفته است که اعزام ناوشکن “دانکن” به عنوان بخشی از حضور نظامی بریتانیا در منطقه از پیش برنامه ریزی شده بود، اما با توجه به تشدید تنش در منطقه در برنامه اعزام این ناوشکن تسریع شده است.

او همچنین گفته است که بریتانیا در کنار شرکای بین‌المللی خود به حفاظت از آزادی دریانوردی در خلیج فارس و تنگه هرمز و عبور کشتی‌ها از این مسیر دریایی مهم ادامه خواهد داد.

مقامات بریتانیا می‌گویند که ناوحفاظتی “مونتروز”، شامگاه چهارشنبه مانع از این شد که قایق‌های تندرو نیروی دریایی سپاه پاسداران یک نفتکش بریتانیایی را به داخل آب‌های ایران بکشاند. جمهوری اسلامی وقوع و صحت چنین ادعایی را تکذیب کرد.

به گزارش رادیوفرانسه؛ دولت بریتانیا گفته در پی آن نیست که هر کشتی تجارتی خود را که از تنگه هرمز می‌گذرد اسکورت کند. این در حالی است که ایالات متحده آمریکا به دنبال طرحی برای پشتیبانی نظامی کشتی‌های تجارتی در خلیج‌فارس است.

پنتاگون دیشب اعلام کرده است که رایزنی برای تشکیل یک ائتلاف بین‌المللی و اجرای این طرح در جریان است. این موضوع پس از انتشار خبری درباره تهدید یک نفتکش بریتانیایی از سوی شناورهای جمهوری اسلامی مطرح شده است.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک منبع مطلع خبری در لندن گزارش داد که لندن در پی دفاع “قاطعانه” از منافع دریایی خود است، اما نمی‌خواهد تنش با جمهوری اسلامی را تشدید کند.