افتتاح جشنواره سینمایی آنتالیا با «همه می‌دانند» فرهادی

0
208

پنجاه‌ و پنجمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم آنتالیا با فیلم «همه می‌دانند» اصغر فرهادی افتتاح می شود.

 جشنواره بین المللی فیلم آنتالیا که پنجاه‌ و پنجمین دوره خود را از ۲۹ سپتامبر تا ۵ اکتبر ۲۰۱۸ (۷ تا ۱۳ مهر) برگزار می‌کند، فیلم «همه می‌دانند» اصغر فرهادی را به عنوان فیلم افتتاحیه این دوره خود انتخاب کرد.

فیلم «همه می‌دانند» اولین اکران خود در ترکیه را با این جشنواره تجربه می‌کند.

این جشنواره که جوایز ویژه‌ای به فیلم‌های سینمایی ترکیه اهدا می‌کند امسال با توجه به اینکه ترکیه میزبان بیش از ۴ میلیون پناهنده بوده است، موضوع «انسان» را به عنوان موضوع اصلی خود برگزیده است.

در بخش رقابتی این دوره ۱۰ فیلم شرکت دارند که فیلم «لرد» به کارگردانی محمد رسول اف در این بخش جای دارد. دیگر فیلم‌های این بخش شامل ۲ فیلم از ترکیه، یک فیلم از آمریکا، گرجستان، فرانسه، ژاپن-فرانسه، آلمان، مکزیک و چین است.

«لِرد» در هفتادمین جشنواره فیلم کن در سال ۲۰۱۷ جایزه اصلی بخش نوعی نگاه را به دست آورد.

جایزه افتخاری امسال به بلا تار کارگردان برجسته مجار تعلق می‌گیرد.

در عین حال امسال قرار است فرزان اوزپتک کارگردان ترکیه و جِم ییلماز کمدین با دریافت جایزه یک عمر دستاورد هنری در این جشنواره تجلیل شوند.

سال ۲۰۱۶ فیلم «فروشنده» فرهادی در این جشنواره به نمایش درآمد و اصغر فرهادی جایزه ویژه جشنواره سینمایی آنتالیا در ترکیه را به پاس دستاوردهای ارزنده هنری دریافت کرد.

جشنواره بین‌المللی فیلم آنتالیا امسال در مجموع ۵۵ فیلم بلند به نمایش درمی‌آورد.

به گزارش مهر به نقل از دیلی صباح، این جشنواره از سال ۱۹۶۲ در این شهر ساحلی ترکیه آغاز شد و از رویدادهای مهم هنری آن کشور محسوب می‌شود.