اعطای تابعیت به غیرایرانی‌ها با تائید سپاه

0
121

کمیسیون امنیت ملی مجلس طرحی در دست بررسی دارد که در صورت تصویب نهایی به «رزمندگان و ایثاگران غیرایرانی» تابعیت ایرانی داده خواهد شد.

به گزارش دیگربان؛ این طرح فروردین ماه امسال در دستور کمیسیون امنیت ملی قرار گرفته و مرکز پژوهش‌های مجلس نیز درباره آن نظر کارشناسی داده است.

مرکز پژوهش‌ها با تائید کلیات این طرح٬ نکاتی را به آن افزوده از جمله دسته‌بندی گروه‌های هدفی که قرار است از این امتیاز برخوردار شوند.

«رزمندگان و مجاهدین»٬ «خانواده شهد»٬ «جانبازان»٬ «همکاران ویژه با نهادهای انقلابی» و «نخبگان» غیرایرانی از جمله این گروه‌ها هستند.

مرکز پژوهش‌ها برای هریک از این پنج گروه هدف٬ شرایطی پیشنهاد کرده تا دایره پذیرش اتباع تازه با معیارهای سخت‌گیرانه‌ای ترسیم شود.

پس از درخواست کتبی متقاضیان٬ نکته مهم «بررسی درخواست آنان توسط سپاه» است که در مورد چهار گروه اول الزامی اعلام شده است.

در مورد گروه رزمندگان این تائید از این جهت ضرورت دارد که «مشخص باشد  فرد متقاضی در مسیر اهداف نظام تلاش و تحت امر سپاه بوده است.»

پنج سال اقامت در ایران «به عنوان مقدمه علقه و علاقه متقاضی به ایران» از دیگر شرط‌های پیشنهادی است.

یکی از جالب‌توجه‌ترین موضوعات در این طرح نحوه تائید تابعیت است که به صورت کامل در اختیار سپاه پاسداران و وزارت اطلاعات قرار می‌گیرد.

این طرح در شرایطی در دستور کار کمیسیون امنیت ملی قرار دارد که در حال حاضر افغان‌ها و پاکستانی‌های زیادی در عراق و سوریه مشغول جنگ هستند.

خانواده بسیاری از این افغان‌ها و پاکستانی‌ها در ایران زندگی می‌کنند و وضعیت اقامت تعداد قابل توجهی از آنها تاکنون مشخص نشده است.