اعزام جنگنده‌های آمریکایی «اف-۲۲» به قطر

0
199

نیروی هوایی آمریکا همزمان با افزایش تنش ها بین این کشور و جمهوری اسلامی چند جنگنده رادارگریز «اف-۲۲» را برای تقویت حضور نظامی خود در خاورمیانه به قطر اعزام کرد.

بنا به اعلام نیروی هوایی ایالات متحده این جنگنده ها روز پنجشنبه به پایگاه هوایی العدید در قطر اعزام شدند. هر چند تعداد جنگنده های آمریکایی که به قطر ارسال شده اند اعلام نشده اما در یکی از تصاویری که نیروی هوایی ایالات متحده منتشر کرده است دستکم پنج جنگنده در آسمان دیده می شوند.

در بیانیه نیروی هوایی آمریکا در مورد اعزام جنگنده های «اف-۲۲» به قطر آمده است: «این هواپیماها برای اولین بار به قطر اعزام شده اند تا از نیروهای آمریکایی و منافع ایالات متحده در محدوده اختیارات ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا دفاع کنند.»

خبر اعزام این جنگنده های رادارگریز به قطر تنها یک هفته پس از تنش بین جمهوری اسلامی و آمریکا بر سر سرنگونی پهپاد گلوبال هاوک در نزدیکی تنگه هرمز منتشر می شود. در حالی که جمهوری اسلامی تاکید می کند که این هواپیمای بدون سرنشین وارد حریم هوایی این کشور شده بود آمریکا محل سرنگونی آن را محدوده هوایی بین المللی اعلام می کند.

تحلیلگران نظامی بر این باور هستند که هدف آمریکا از اعزام جنگنده های «اف-۲۲» به منطقه استفاده از آنها در درگیری احتمالی برای هدف گیری سامانه دفاع هوایی جمهوری اسلامی است.

تنش بین جمهوری اسلامی و آمریکا در هفته های اخیر پس از آنکه واشنگتن معافیت برخی کشورها از تحریم ها به دلیل خرید نفت از ایران را لغو کرد افزایش یافته است.

به گزارش یورونیوز؛ آمریکا هفته گذشته در واکنش به سرنگونی پهپاد این کشور تحریم های جدیدی را علیه جمهوری اسلامی وضع کرد. علی خامنه ای، رهبر ایران، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه و هشت فرمانده سپاه از جمله افرادی هستند که نامشان در فهرست جدید تحریم های ایالات متحده دیده می شود.