اعزام آخوند به ترکیه برای نظارت بر ذبح اسلامی مرغ با حقوق ۲۵۰۰ یورو

0
553

دریافت حقوق نجومی توسط ناظران شرعی اعزامی به کشورهای مبدا واردات مرغ در رسانه‌ها پر حاشیه و خبر ساز شده است. بر اساس نامه منتشره شده توسط یکی از رسانه‌ها پیمان فلسفی، مدیرعامل مرکز حلال جهانی در نامه‌ای با موضوع « تعهدات مالی و خدماتی مربوط به خدمات مرکز حلال جهانی» به مدیران شرکت‌های وارد کننده مرغ از ترکیه اعلام کرده که حقوق ناظران شرعی 2500 یورو در هر ماه است، علاوه بر آن پذیرایی و تغذیه، اسکان و پشتیبانی و حمل و نقل ناظران شرعی نیز بر اساس آیین نامه دولت منظور می شود.

به نظر می‌رسد این نامه در پی تصمیم دولت برای واردات 50 هزارتن مرغ ابلاغ شده باشد. تصمیم برای واردات مرغ و حال نامه برای اعزام ناظران شرعی با حقوق نجومی در حالی است که پیش‌تر امید گیلانپور، معاون توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه هیچ نگرانی برای تامین مرغ وجود ندارد و بازار واکنش مناسبی به توزیع گسترده نشان داده است، اظهار کرده بود: با توجه به تولید خوبی که در داخل داریم و با آرامش گرفتن بازار، به نظر می‌رسد به واردت مرغ نیاز نباشد و احتمالا واردات لغو و تا حد امکان ذخایر از منابع داخلی تامین شود.

همچنین محمدعلی کمالی‌سروستانی، مشاور عالی هیئت مدیره اتحادیه سراسری مرغ گوشتی کشور، تولید مرغ در کشور را در شرایط بسیار مطلوب ارزیابی کرده و گفته بود: در حال حاضر میزان عرضه مرغ به بیش از نیاز بازار رسیده است و نرخ‌ها به قیمت مصوب نزدیک شده است. میزان نیاز روزانه بازار به مرغ یک هزار و 100 تن است که از ابتدای هفته گذشته عرضه آن افزایش یافته و اکنون به بیش از نیاز رسیده است.

کمالی‌سروستانی میزان عرضه حال حاضر روزانه مرغ را یک هزار و 400 تا یک هزار و 600 تن اعلام کرد.

وی با اشاره به آخرین جلسه قرارگاه ساماندهی مرغ کشور اظهار کرد: آخرین جلسه قرارگاه ساماندهی مرغ کشور با تاکید بر تنظیم بازار ماه رمضان تشکیل شد. قرارگاه مرغ جوجه‌ریزی به میزان 125 میلیون قطعه را تصویب کرد که 15 میلیون قطعه بیش از جوجه ریزی هر ماهه است.

کمالی‌سروستانی دیگر تصمیم این ستاد را افزایش دوره پرورش مرغ از 45 روز به 50 روز عنوان کرد و افزود: همچنین افزایش سهمیه نهاده‌های دامی ذرت و کنجاله سویا دولتی صورت خواهد گرفت. تامین به موقع نهاده‌های دامی نیز در دستور کار است و سامانه بازرگاه نهاده‌ها را برای ثبت سفارش در اختیار تولیدکنندگان قرار داده است.

به گفته وی؛ در حال حاضر استان‌های عمده تولیدکننده مرغ مانند گیلان، مازندران و گلستان بر اساس وظیفه که بر عهده آن‌ها گذاشته شده در حال تامین بازار مرغ پایتخت هستند.

کمالی‌ سروستانی پیش بینی کرد: با ادامه این روند قیمت مرغ در ماه رمضان به زیر نرخ مصوب کاهش یابد.

حال سوال اینجاست با توجه به تولید مطلوب مرغ در کشور چه نیازی به تعیین ناظران شرعی با حقوق نجومی برای واردات مرغ است که علاوه بر آسیب به تولید داخلی هزینه‌ی ارزی بر دوش کشور می گذارد؟

گفتنی است؛ ناظران شرعی دامپزشکی توسط نماینده ولی فقیه انتخاب و مورد تائید قرار می‌گیرد و برای این مسئولیت مهم به سایر کشورها اعزام می‌شوند. تعیین حقوق و نحوه کار آن‌ها نیز بر عهده مدیرعامل مرکز حلال جهانی قرار دارد و سازمان دامپزشکی دخالتی در آن ندارد.