اعتصاب غذای یک روزه نمادین زندانیان سیاسی تحت عنوان «نه به اعدام در ایران»

0
211

با نزدیک شدن به چهلمین روز اعدام حبیب الله گلپری‌پور و اسماعیل مامدی، دو زندانی سیاسی کرد در زندان‌های ارومیه وسلماس در سوم آبان ماه، حداقل ۴۵ تن از زندانیان سیاسی در زندانهای مختلف کشور در راستای مخالفت با صدور و اجرای حکم اعدام در ایران، در روز سیزدهم آذرماه یک روز اعتصاب غذا خواهند کرد.

یکی از زندانیان شرکت کننده در اعتصاب غذا که این خبر را در اختیار کمپین قرار داد گفت که غالب این زندانیان از زندانیان عقیدتی کرد محسوب می شوند.

تعداد زندانیانی که در این اعتصاب نمادین به صدور واجرای احکام اعدام اعتراض خواهند کرد از این آمار بیشتر است ولی به دلیل نبود امکان ارتباط مستقیم با زندانها، تنها اسامی زندانیانی که به صورت قطعی در این اعتصاب شرکت خواهند کرد توسط منابع مطلع در اختیار کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران قرار گرفته است. این یکی فراگیرترین حرکات اعتراضی نمادین زندانیان سیاسی زندان های کشور به خصوص زندانیان استان های کردنشین است که طی ماه های گذشته موارد متعددی از اعدام زندانیان خود را مشاهده کرده اند. آنها در این حرکتی، اعتراض خود را به صدور احکام اعدام اعلام می کنند. طی روزهای آینده اسامی شرکت کنندگان در این اعتصاب غذا کامل و به روز خواهد شد.

این اعتصاب از امروز چهار شنبه ۱۳ آذرماه در زندانهای مختلف برگزار  شد و حداقل ۱۲ زندانی سیاسی کُرد محکوم به اعدام نیز در این اعتصاب شرکت خواهند کرد. شماری از زندانیان سیاسی زندان رجایی شهر کرج به نمایندگی از زندانیان اعتصابی بیانیه‌ایی را نگاشته و برای انتشار در اختیار کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گذاشته که متن کامل آن در زیر می آید:

نه به اعدام در ایران

طی هفته‎های اخیر اجرای احکام اعدام توسط افراطیون حاکم بر ایران و قوه قضایه وابسته به آن افزایش یافته است. اعدامهای اخیر به خصوص اعدام زندانیان سیاسی-عقیدتی در استانهای کُردستان و سیستان و بلوچستان موجب نگرانی عمیق افکار عمومی، محافل سیاسی و حقوق بشری شده است و نکته تأثربرانگیزتر آنکه این احکام طی دادرسی‌های ناعادلانه و ناشفاف صادر و اجرایی شده است. تمامیت‌خواهان مقاصد خاص خود را از اعدام زندانیان عقیدتی و سیاسی دنبال می‌کنند که مهمترین آن پیاده‌سازی سیاست « النصر بالرعب و مشت آهنین» است.

متاسفانه قوه قضایه بخاطر سکوت دولت تدبیروامید و قدرت‌های غربی و نیز نادیده گرفتن پیام صلح و آشتی مردم ایران در انتخابات ۲۴ خرداد، همچنان بر نقض سیستماتیک حقوق بشر اصرار می‌ورزد که این امر می‌تواند به رشد ناامنی و خشونت منجر شود. ما تعدادی از زندانیان سیاسی گوهردشت کرج (رجایی شهر) ضمن محکوم کردن اعدامهای اخیر, روز چهارشنبه ۱۳ آذرماه همزمان با چهلمین روز اعدام حبیب الله گلپری‌پور و رضا اسماعیلی مامدی با حمایت از همه‌ی اقدامات و کارزارهای داخلی و بین‌المللی برای لغو حکم اعدام در ایران، در میان دیوارهای بلند زندانهای مختلف کشور با اعتصاب یک روزه‌ی نمادین خویش فریاد برمی‌آوریم که خواستار لغو صدور و اجرای هر نوع حکم اعدامی هستیم، باشد که این ندای ما سایه نفرت، کینه و مرگ را از این سرزمین برچیند و نویددهنده زندگی، آشتی و آزادی باشد.

در خاتمه، یاد همه‌ زندانیان سیاسی اعدام شده در ایران را گرامی می‌داریم و از کلیه نهادها و سازمانهای حقوق بشری و گزارشگر ویژه‌ سازمان ملل متحد، آقای دکتر احمد شهید انتظار داریم برای جلوگیری و لغو مجازات اعدام بر کوشش و اقدامات بشردوستانه خویش بیافزایند.

اسامی زندانیان شرکت کننده در اعتصاب غذای یک روزه:

زندان رجایی شهر کرج

 

۱٫ جعفر اقدامی ( شاهین ) ۲٫ ناصح یوسفی ۳٫ کریم معروف عزیز ۴٫محمد نظری ۵٫ شهرام الیاسی ۶٫ لقمان مرادی ۷٫ زانیار مرادی ۸٫سمکو خلقتی ۹٫ آیت مهرعلی بیگلو ۱۰٫ لطیف حسنی ۱۱٫ افشین بایمانی ۱۲٫ شاهرخ زمانی

 

زندان ارومیه

 

۱٫ بهروز آلخانی ( محکوم به اعدام ) ۲٫ عثمان مصطفی‌پور ۳٫ احمدی طموئی ۴٫ یوسف کاکه ممی ۵٫ علی احمد سلیمان ( محکوم به اعدام ) ۶٫مصطفی علی احمد ۷٫جهانگیر بادوزاده ۸٫سید جمال محمدی ۹٫ سید سامی حسینی ۱۰٫ سلیمان ریزی و ۱۰ زندانی سیاسی دیگر که به درخواست خودشان نامشان از لیست حذف شده است.

 

زندان سقز

 

۱٫ رشید آخکندی ( محکوم به اعدام ) ۲٫ مصطفی سیلیمی ( محکوم به اعدام ) ۳٫ دلیر روزگرد ۴٫ علی امینی ۵٫ مطلب احمدیان ۶٫ عرفان مجیدی ۷٫ اردلان شریف‌زاده ۸٫ غریب شریف‌زاده ۹٫ جعفر مصطفی ۱۰٫ شورش سلطانی

 

زندان قزلحصار کرج

 

شش زندانی اعتصابی سنی کُرد محکوم به اعدام که از روز دوشنبه ۱۳ آبانماه در اعتصاب عذا می‌باشند نیز در این اعتصاب شرکت خواهند کرد.

 

۱٫ حامدی احمدی ۲٫ جمشید دهقانی ۳٫ جهانگیر دهقانی ۴٫ کمال مولایی ۵٫ صدیق محمدی ۶٫ سید هادی حسینی

 

زندان میناب

 

۱٫ افشین سهراب‌زاده ۲٫ علی مرادی ۳٫ کمال شریفی ۴٫ محمد حسین رضایی

 

زندان کرمان

 

۱٫ ودات ملازگرد ۲٫ حسن اوهامی و یک زندانی دیگر که به درخواست خویش اسمش منتشر نشود

کمپین همچنین گزارش هایی مبنی بر پیوستن به این اعتصاب غذای یک روزه در زندان های یزد و بندرعباس دریافت کرده است که پس از تایید آن توسط منابع مطلع منتشر خواهد شد.