اعتصاب غذای سهیل عربی در اعتراض به تهدید و پرونده‌سازی اطلاعات سپاه علیه اعضای خانواده‌اش

0
234

سهیل عربی که از  آبان ماه ۱۳۹۲ به دلیل انتشار عقایدش در فیسبوک، زندانی است، با انتشار نامه‌ای سرگشاده از زندان اوین اعلام کرد از روز دوم شهریور در اعتراض به «پرونده‌سازی نیروهای امنیتی سپاه پاسداران برای اعضای خانواده‌اش» دست به اعتصاب غذا زده و تا تبرئه مادر و مادر همسرش، به اعتصاب غذای خود پایان نخواهد داد.

سهیل عربی در نامه‌ خود عنوان کرد، از آزار و اذیت خانواده‌اش از سوی اطلاعات سپاه پاسداران و همچنین صدور حکم محکومیت برای همسر و مادر همسرش خبر داد. سهیل عربی در نامه اعلام اعتصاب غذایش در روز دوم شهریور بدون اشاره به نام سپاه پاسداران که مسئولیت ضابط پرونده او و همسرش را به عهده دارد، نیروهای امنیتی را متهم کرد که خانواده‌اش را تهدید کرده‌اند و تلفن‌ها و اکانت‌های آنان را در فضای مجازی، به صورت غیرقانونی شنود و هک کرده‌اند. این زندانی عقیدتی نوشت: «تلفن‌ها شنود می‌شود، اکانت ها هک، خانواده تهدید می‌شود، نسترن بازجویی و محکوم. دست از شکنجه و آزار معشوقم بردارید، همه اش تقصیر من است، آری تقصیر من.»

نسترن نعیمی، همسر سهیل عربی، روز نهم مرداد به اتهام «ارتباط با رسانه‌های خارج کشور» از سوی اطلاعات سپاه بازداشت شد. سهیل عربی پس از بازداشت همسرش، در روز دهم مرداد نیز با خواسته آزادی همسرش اعتصاب غذا کرد ولی با آزادی همسرش با قرار وثیقه در روز شانزدهم مرداد به اعتصاب غذای خود پایان داد.

یک منبع مطلع نزدیک به زندانیان سیاسی گفت اطلاعات سپاه پاسداران پس از آزادی نسترن نعیمی با قرار وثیقه، با احضارهای تلفنی و بازجویی، او را تهدید کرده‌اند که پرونده او و مادرش را به دادگاه خواهند فرستاد. این منبع به کمپین گفت سهیل عربی پس از مطلع شدن از این آزارها، دست به اعتصاب غذا زده است.

منبع مطلع در پاسخ به جزئیات اتهامات همسر سهیل عربی و دلیل بازداشتشان گفت ماموران امنیتی سپاه پاسداران خانواده سهیل عربی را تهدید کرده‌اند که اطلاع‌رسانی درباره پرونده جرم آنان را سنگین‌تر خواهد کرد: «همسر سهیل بعد از آزادی جرات نکرده با کسی صحبت کند، چون اتهامشان هم به نوعی به ارتباط با رسانه‌ها ربط دارد، اینها بیشتر از همه زمانی عصبانی شدند که اطلاع‌رسانی و دوندگی‌های نسترن باعث شکستن حکم اعدام شد و بعد از آن هم و نسترن و وکلای سهیل از دو تا از سایت‌های سپاه به جرم توهین و دروغ شکایت کردند، ماموران از همان زمان کینه به دل گرفتند و مرتب احضار و تلفن می‌زدند، یک روز وعده آزادی سهیل می‌دادند و یک روز تهدید به بازداشت نسترن، الان هم به نسترن گفتند هر خبری از این پرونده بیرون برود، مسئولش تو هستی و جرمت سنگین‌تر می‌شود و برای همین حتی تلفنش را هم عوض کرده.»

به گزارش خبرنامه ملی ایرانیان به نقل از کمپین حقوق بشر در ایران؛سهیل عربی در چهار سال گذشته، به دلیل زندانی بودن، تنها توانسته است دختر ده ساله‌اش را در سالن ملاقات ببیند، او در نامه اعلام اعتصاب غذایش از زندان اوین با اشاره به این محرومیت نوشت تا تبرئه همسر و مادر همسرش به اعتصاب غذای خود ادامه خواهد داد: «چهار جشن تولدم را پشت میله های زندان گذراندم، دخترم چهار سال است که تمام خاطراتش با من در سالن ملاقات اوین است، تمام ظلم‌هایی که در حق من شد را بخشیدم اما هرگز نمی‌توانم در برابر آزارهای مضاعف و ناحقی که به خانواده‌ام می‌کنید سکوت کنم. اعتصاب غذا میکنم و خواسته‌ام تبرئه مادر همسرم و همسرم، عزیزترینم نسترن نعیمی ست.»