اعتراض یک روحانی به راه‌یابی یک زرتشتی به شورای شهر یزد

3
243

یک عضو پیشین شورای شهر یزد از پیروزی یک نامزد زرتشتی در چهارمین دوره انتخابات شورای این شهر به شدت انتقاد کرد و عضویت وی را برخلاف قوانین اسلامی دانست.

 سپنتا نیکنام٬ نخستین زرتشتی است که در جریان چهارمین دوره انتخابات شورا‌ها با رای مسلمانان و زرتشتیان شهر یزد به عضویت شورای این شهر درآمده است.

به گزارش تارنمای استابنان، رسانه‌های محلی گزارش کردند در شرایطی که شهر یزد تنها پنج هزار زرتشتی دارد٬ آقای نیکنام با کسب ۲۰ هزار رای توانسته در این دوره از انتخابات به پیروزی برسد.

در پی پیروزی وی٬ محمدمهدی حرزاده که در کسوت روحانیت است با انتشار یادداشتی اعلام کرده که «اسلام به هیچ وجه اجازه نمی‌دهد غیرمسلمانان سرپرست مسلمانان شوند.»

حرزداه با استناد به برخی آیات قرآن و فتوای برخی مراجع مبنی بر ممنوعیت سرپرستی غیرمسلمان بر مسلمانان از مردم یزد پرسیده که چرا دست به چنین انتخابی زده‌اند.

روحانیون حاکم بر ایران سال‌هاست در شهر‌ها و روستا‌های کشور محدودیت‌های فراوانی بر اقلیت‌های مذهبی اعمال می‌کنند که به طور معمول این سخت‌گیری‌ها بازتاب چندانی در افکار عمومی ندارد.

حقوق اقلیت‌های مذهبی از زمان قدرت گرفتن روحانیون شیعه در ایران به طور مداوم نقض می‌شود؛ یادداشت این روحانی یکی از نشانه‌های آن است.

مقاله قبلی«گناهکاران» در مادرید اسپانیا..
مقاله بعدییکبار دیگر با اورسن ولز و “ت مثل تقلب”..
پوریا نژادویسی
فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد برنامه برنامه سازی تلویزیون از دانشکده صدا و سیما. کارمند سابق معاونت سیاسی سازمان صدا و سیما ( اداره کلّ اخبار و اطلاعات ) تهیه کننده و کارگردان برنامه‌هایی‌ چون : دختران فراری پارک ملت- مجموعه عاشوراییان- ماجرای ورود گوشت‌های آلوده به کشور- هویت- رنگ و نقش- سیمای خانواده؛ قسمت خانواده و جوان- سازنده اولین فیلم آموزشی در خصوص نحوه چگونگی‌ رأی گیری برای ستاد انتخابات وزارت کشور- فیلم مستند دیدار سفیر کشور ژاپن در ایران از شهر همدان- مجری و خبرنگار مراکز ؛ تهران ؛ کیش ؛ همدان ؛ فارس- مسول پوشش خبری زلزله بم در سال۱۳۸۲- سر تیم خبری جلسات هیات دولت- سر تیم خبری جلسات بیت رهبری- سر تیم خبری سفرهای هیات دولت- عضو تیم خبری سفرهای رهبری- یکی‌ از عکاسان پروژه محرمانه قرار گاه سازندگی خاتم الانبیا در سایت ( قرب نوح )- همکار در برنامه‌های مختلف با عناوین دیگر چون : مشاور ؛ یکی‌ از کارگردانان هنری ؛مشاور مجری طرح ؛ نماینده حراست ؛ ناظر کیفی و پخش و ... **- عضو شورای عالی‌ تحقیق و مبارزه با مواد مخدر در وزارت کشور - عضو هسته مرکزی گزینش کلّ کشور - دبیر کنگره وزرای شهید هیات دولت در ریاست جمهوری - نماینده بنیاد شهید در ستاد کلّ نیروهای مسلح ( سماجا ) ديگر مسئوليت های پوريا نژاد ويسی از اين قرار است: - همکاری با نشريه گل آقا - همکاری کوتاه مدت با روزنامه کيهان در سال ۱۳۷۸ - تهيه کننده ی برنامه پرسش و پاسخ با دختران فراری پارک ملت، که از بخش خبری شبکه دوم تلويزيون جمهوری اسلامی پخش شد - سازنده ی اولين فيلم آموزشی انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا - دبير کنگره ی وزراء شهيد هيئت دولت - عضويت در گروه تحقيق مبارزه با مواد مخدر استاندری همدان - نماينده ی فرماندار همدان در اولين دوره ی انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا در سال ۱۳۷۷ - سازنده ی فيلم مستند آشورا برای معاونت سياسی استانداری همدان - تهيه کننده و مجری برنامه ی خبری با عنوان "دانشجويان انقلاب چرا؟" برای بنياد حفظ آثار ارزشهای دفاع مقدس - مجری صدا و سيمای استان همدان، تهران و کيش در سال های ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۲ - مسئول پيگيری جلسه ی سخنرانی حسين لقمانيان در همدان - يکی از همکاران مطبوعاتی در رابطه با سفر خامنه ای به همدان - مدير بازرگانی روزنامه ی اعتماد در همدان و ...

3 نظرات

  1. aghaye Rohani ke eteraz nemoodin. zartoshtian dar Iran haghe aabo gel darand. hata in etemad ro beheshoon nadarand ke varede dastgahe ghazai va ya nirooye artesh beshan. oonvaght shoma mifarmain ke ba ozv shodan va montakhab shodane yek farde zartoshti dar shoraye shahr, sarparaste mosalmanan shode? vaghean haya konid agha

  2. این اعتراض نشان میدهد که حضرت آقا چه نوع نگاهی به شوراش شهر دارند. ایشان خودشان ورود به شورا را برای قدرت می خواهند و تصور می کنند قرار گرفتن در شورا به منزله ی رسیدن به قدرت است. این آقا حتا کوچکترین اشاره ای به مسئولیت ناشی از این جایگاه نمی کند، چون اگر خودش به قدرت می رسید مسئولیتی نداشت و تنها به دنبال قدرت بود.
    نزدیک به ۵ هزار نفر مردم زرتشتی یزد هم حق دارند در شورای شهر جایگاه و نماینده داشته باشند و حتا این جایگاه می باید به صورت ثابت تعریف شود.

نظرات بسته است