اعتراض مشترک آمریکا، فرانسه، آلمان و بریتانیا: جمهوری اسلامی برنامه موشک بالستیک را متوقف کند

0
193

دو روز بعد از استفاده ایران از فناوری موشک های بالستیک قاره‌پیما برای پرتاب موشک ماهواره‌بر سیمرغ، چهار کشور آمریکا، فرانسه، آلمان و بریتانیا در بیانیه مشترکی ضمن اعتراض به جمهوری اسلامی، خواستار توقف برنامه توسعه موشک‌های بالیستیک این کشور شدند. یک روز پیش از آن نیز ایالات متحده شش شرکت جدید ایرانی را تحت تحریم قرار داد.

آمریکا، فرانسه، آلمان و بریتانیا در بیانیه مشترک خود ضمن ابراز نگرانی از آزمایش موشکی تازه در جمهوری اسلامی، این اقدام را موجب برهم زدن امنیت و ثبات در منطقه دانسته اند.

روز پنجشنبه ۵ مرداد، جمهوری اسلامی همزمان با افتتاح مرکزی تحت عنوان «پایگاه ملی فضایی امام‌خمینی» اعلام کرد ماهواره‌بر سیمرغ را با «موفقیت» آزمایش کرده است. منابع آمریکایی ساعتی پس از این آزمایش آن را ناموفق دانسته و یک روز بعد در روز جمعه وزارت خزانه داری آمریکا در واکنش به این آزمایش موشکی، تحریم‌های جدیدی علیه شش شرکت تابعه یک شرکت جمهوری اسلامی اعمال کرد که گفته می شود در توسعه برنامه موشک های بالیستیک جمهوری اسلامی نقشی کلیدی دارند.

جمهوری اسلامی در حالی موشک ماهواره‌بر «سیمرغ» را به فضا پرتاب کرد که به گفته کارشناسان نظامی، در آن از فناوری موشک های بالستیک قاره‌پیما استفاده کرد.

آمریکا، فرانسه، آلمان و بریتانیا در بیانیه مشترک خود گفته اند اقدام جمهوری اسلامی با قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل سازگار نیست.

براساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت که بعد از توافق هسته ای و به منظور لغو تحریم ها صادر شد، جمهوری اسلامی از آزمایش موشک های بالستیک با قابلیت حمل کلاهک اتمی منع شده است.

جمهوری اسلامی می گوید آزمایش های موشکی این کشور جنبه دفاعی دارد و نقض قطعنامه شورای امنیت نیست.

در بیانیه چهار کشور آمده اقدام اخیر جمهوری اسلامی بعد از پرتاب موشک به سوریه در ۱۸ ژوئن و آزمایش موشک میان‌برد در چهار ژوئیه صورت گرفته است.

اعتراض نیکی هیلی

نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل‌متحد جمعه شب در بیانیه ای به اقدام جمهوری اسلامی در استفاده از فناوری موشک های قاره‌پیما اعتراض کرد.

خانم هیلی در بیانیه خود نوشت:‌ مشکلات موجود با جمهوری اسلامی همیشه از بی اعتمای ناشی می شود. حمایت جامع گسترده جمهوری اسلامی از تروریست ها به ما می گوید که ما نمی توانیم به آنها اعتماد کنیم. زیر پاگذشتن تعهدات توسط جمهوری اسلامی به ما می گوید که نمی توانیم به آنها اعتماد کنیم. آزمایش روز پنجشنبه این را ثابت می کند.

به گزارش صدای آمریکا؛  نیکی هیلی افزود:‌ «تحت دولت فعلی، آمریکا به جمهوری اسلامی اجازه نمی دهد که با رفتار خود، منافع ما و متحدانمان را تهدید می‌کند. تا زمانیکه جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی اقدامات تحریک آمیزش را متوقف کند و مطیع کامل قطعنامه‌های سازمان ملل باشد، ما به مجازات این کشور ادامه می‌دهیم.»