اعتراض عربستان به آلمان به خاطر رابطه تجاری با جمهوری اسلامی با لغو قراردادهای خود

0
163

جرزالم پست به نقل از نشریه آلمانی اشپیگل می نویسد محمدبن سلمان ولیعهد و وزیر دفاع سعودی به شدت از آلمان رنجیده و هرنوع همکاری تازه اقتصادی با این کشور اروپایی را به حال تعلیق درآورده است.

یک بازرگان بلندپایه آلمانی که در عربستان سعودی فعالیت دارد به خبرگزاری رویترز گفته است مقامهای سعودی می پرسند این اقلام از کدام کشور آمده؟ ازآلمان؟ کشور دیگری نیست که اینها را تولید کند؟ اقلام ساخت آلمان در مناقصه های سعودی شرکت داده نمی شوند.

ریاض شریک عمده اقتصاد آلمان است و سال گذشته ۷ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار از آلمان خرید کرده است.

زیمنس، غول صنعتی آلمان، به تازگی یک قرارداد ۴۰۰ میلیون دلاری در مورد نصب ۵ توربین گازی برای یک نیروگاه بزرگ در عربستان سعودی با این کشور امضا کرده بود. دایملر بنز نیز همان زمان قرارداد فروش ۶۰۰ دستگاه بنز برای شرکت اتوبوس رانی سعودی امضا کرده بود.

دایملر بنز هر نوع خبر تعلیق قرارداد را تکذیب کرده و زیمنس و وزارت خارجه آلمان در این باره از هر اظهار نظری خودداری ورزیده اند. دفتر رسانه های دولتی عربستان سعودی هم اظهار نظری نکرده است.

در ماه نوامبر سال گذشته ریاض سفیر خود را از آلمان فراخواند در اعتراض به این گفته «زیگمار گابریل» وزیر خارجه که در ارتباط با سیاست سعودی در قبال لبنان گفته بود لبنان باید از ماجراجویی های منطقه دور نگاه داشته شود.

وزارت خارجه سعودی همان زمان یادداشتی به سفارت آلمان در ریاض تسلیم کرد و سخنان گابریل در دیدار با همتای لبنانی در مورد سعودی را «شرم آور» خواند.

به گزارش صدای آمریکا؛ وزیر خارجه آلمان در سیاست منطقه ای کشورش بیشتر به دوستی با جمهوری اسلامی و قطر گرایش دارد که از دید ریاض، دشمنان عربستان سعودی به حساب می آیند.