اعتراضات گسترده و درگیری خونین زندانیان با گارد ویژه در زندان مرکزی زاهدان

0
176

روز پنجشنبه ۲۹ مرداد ماه زندانیان بند ۱ زندان مرکزی زاهدان در اعتراض به کم بودن جیره غذایی ، ایجاد شرایط غیر انسانی و رفتارهای وحشیانه زندانبانان ولی فقیه ،ابتدا  دست به اعتصاب غذا زدند.   ولی وقتی که به خواسته های آنها توجه نشد اقدام به  اعتراضات گسترده در بند ۱ نمودند. این اعتراضات برای مدتی  ادامه داشت.

زندانبانان ولی فقیه بجای رسیدگی به خواسته های به حق و انسانی زندانیان و حل مشکلات آنها انبوهی از نیروهای گارد ویژه را به بند ۱ گسیل نمودند که منجر به درگیری خونین با زندانیان گردید .در این درگیری تعدادی از زندانیان بشدت مجروح شدند و جراحات حداقل ۲ نفر  از آنهابه حدی شدید بود که به بیمارستانهای خارج از زندان منتقل شدند و همچنان در بیمارستان در وضعیت وخیم بسر می برند .

گارد ویژه زندان همچنین اقدام به انتقال ۲۵ زندانی از زندانیان  بند ۱ به سلولهای انفرادی بند قرنطینه شکنجه گاه زندان زاهدان نمودند. زندانبانان در آنجا زندانیان بی دفاع را تحت شکنجه های  وحشیانه جسمی و روحی قرار دادند که منجر به زخمی شدن آنها شده است.شکنجه آنها عبارتند از : زدن با کابل ،شوکر برقی و آویزان کردن آنها برای مدت طولانی.  آثار شکنجه بر بدن زندانیان عیان است.

از طرفی دیگر ۳ زندانی محکوم به اعدام  به نام های محمد امین عمر زهی ۴۷ ساله  ،زندانی یوسف گنگوزه ای حدودا ۵۰ ساله و غلام رسول مزارزهی ۵۴ ساله که هر سه نفر به مدت ۳ سال است که در زندان زاهدان بسر می برند که ۷ ماه از آن را در سلولهای انفرادی  شکنجه گاه  وزارت اطلاعات تحت شکنجه قرار داشتند ،از بند ۴  به بند قرنطینه شکنجه گاه زندان مرکزی زاهدان منتقل شدند.آنها ۷ روز است که در سلولهای انفرادی این شکنجه گاه بسر می برند.

فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران، گفته می شود هر ۳ زندانی که از اهالی راسک و خاش هستند  و بازاری می باشند به آنها اتهام داشتن مواد مخدر نسبت داده شده است. بازجویان وزارت اطلاعات به آنها گفته اند فقط در صورتیکه   اقدام به ترور مخالفین   بلوچ نمایند حکم اعدام آنها شکسته و آزاد خواهند شد. علت انتقال این ۳ زندانی به سلولهای انفرادی اعتراض آنها به احکام قرون وسطایی و ضدبشری اعدام می باشد.

مقاله قبلیدعوت از برنده نخل طلای کن برای بازی در «گامبیت»
مقاله بعدیاگر مرد هستید، خودتان بیائید ایران انقلاب کنید ؟!
پوریا نژادویسی
فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد برنامه برنامه سازی تلویزیون از دانشکده صدا و سیما. کارمند سابق معاونت سیاسی سازمان صدا و سیما ( اداره کلّ اخبار و اطلاعات ) تهیه کننده و کارگردان برنامه‌هایی‌ چون : دختران فراری پارک ملت- مجموعه عاشوراییان- ماجرای ورود گوشت‌های آلوده به کشور- هویت- رنگ و نقش- سیمای خانواده؛ قسمت خانواده و جوان- سازنده اولین فیلم آموزشی در خصوص نحوه چگونگی‌ رأی گیری برای ستاد انتخابات وزارت کشور- فیلم مستند دیدار سفیر کشور ژاپن در ایران از شهر همدان- مجری و خبرنگار مراکز ؛ تهران ؛ کیش ؛ همدان ؛ فارس- مسول پوشش خبری زلزله بم در سال۱۳۸۲- سر تیم خبری جلسات هیات دولت- سر تیم خبری جلسات بیت رهبری- سر تیم خبری سفرهای هیات دولت- عضو تیم خبری سفرهای رهبری- یکی‌ از عکاسان پروژه محرمانه قرار گاه سازندگی خاتم الانبیا در سایت ( قرب نوح )- همکار در برنامه‌های مختلف با عناوین دیگر چون : مشاور ؛ یکی‌ از کارگردانان هنری ؛مشاور مجری طرح ؛ نماینده حراست ؛ ناظر کیفی و پخش و ... **- عضو شورای عالی‌ تحقیق و مبارزه با مواد مخدر در وزارت کشور - عضو هسته مرکزی گزینش کلّ کشور - دبیر کنگره وزرای شهید هیات دولت در ریاست جمهوری - نماینده بنیاد شهید در ستاد کلّ نیروهای مسلح ( سماجا ) ديگر مسئوليت های پوريا نژاد ويسی از اين قرار است: - همکاری با نشريه گل آقا - همکاری کوتاه مدت با روزنامه کيهان در سال ۱۳۷۸ - تهيه کننده ی برنامه پرسش و پاسخ با دختران فراری پارک ملت، که از بخش خبری شبکه دوم تلويزيون جمهوری اسلامی پخش شد - سازنده ی اولين فيلم آموزشی انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا - دبير کنگره ی وزراء شهيد هيئت دولت - عضويت در گروه تحقيق مبارزه با مواد مخدر استاندری همدان - نماينده ی فرماندار همدان در اولين دوره ی انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا در سال ۱۳۷۷ - سازنده ی فيلم مستند آشورا برای معاونت سياسی استانداری همدان - تهيه کننده و مجری برنامه ی خبری با عنوان "دانشجويان انقلاب چرا؟" برای بنياد حفظ آثار ارزشهای دفاع مقدس - مجری صدا و سيمای استان همدان، تهران و کيش در سال های ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۲ - مسئول پيگيری جلسه ی سخنرانی حسين لقمانيان در همدان - يکی از همکاران مطبوعاتی در رابطه با سفر خامنه ای به همدان - مدير بازرگانی روزنامه ی اعتماد در همدان و ...