اظهارات جدید مصباح یزدی درباره جدا کردن دین از سیاست

0
197

دیر موسسه آموزشی و پژوهشی امام گفت: بیانیه گام دوم انقلاب بدان معنا است که نقاط مثبت انقلاب اسلامی را باید ادامه داد و خطاهایی که ناخواسته در گذشته انجام شده برطرف شوند.

محمد تقی مصباح یزدی شامگاه جمعه در سلسله برنامه های “طرح ولایت” با حضور دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد افزود: آینده به دستان جوانان کشور ساخته می شود و سید علی خامنه ای با طرح بیانیه گام دوم انقلاب حرکتی عقلانی را نشان دادند.

وی خطاب به دانشجویان ادامه داد: آینده انقلاب در دستان شماست لذا باید برای خطاهایی سهوی که در گذشته اتفاق افتاده راهی صحیح به منظور جبران و اصلاح آن پیدا کرد زیرا همه در مقابل انقلاب مسئول هستند.  

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: در این فرصت بیندیشید که چه کارهایی باید انجام شود و یا نیاز به برطرف کردن دارد و اگر قسمتی را متوجه نشدیم از افراد متخصص که مورد تائید سید علی خامنه ای هستند سوال گردد تا اشتباهات گذشته تکرار نشوند.  

وی افزود: به فرمان امام جوانان در راه دین و در مقابل نظام شاهنشاهی مقاومت و مقابله کردند و امروز نیز به فرمان سید علی خامنه ای هستند. باید گفت جوانان ما از جوانان آن دوره فهیم تر هستند و بدانیم با این که شهدا فداکاریها کردند ولی بهره آن نصیب ما شده است.

مصباح یزدی ادامه داد: ریشه سکولاریسم و تفکیک دین از سیاست در اسلام به زمان وفات پیامبر باز می گردد که دین را از سیاست جدا کردند. مردم برای پرسشهای دینی خود به حضرت امیر المومنین علی رجوع می‌کردند و برای احکام دینی خود به خلفا رجوع داشتند.

ایرنا نوشت؛ وی گفت: هنوز این پرسش برای بعضی از افراد مطرح است که آیا دین باید در امور سیاسی شرکت کند یا خیر و حتی در گذشته از بعضی از مراجع تقلید فقط به خاطر اینکه مواضع سیاسی خود را مطرح می‌کردند، مردم به آنها رجوع نمی‌کردند.