اظهارات تند ماهاتیر محمد نخست وزیر اسبق مالزی علیه ایرانیان

0
177

ماهاتیر محمد نخست وزیر اسبق مالزی در اظهارات تندی علیه ایرانیان، مذهب شیعه را عامل تفرقه مسلمانان دانسته و از ایرانیها خواست که دست از دخالت در مذهب مالزی دست بردارند.

به گزارش سایت ”پاپک نیوز” به نقل از روزنامه اتوسان مالزی، ماهاتیر محمد، برحسته ترین شخصیت سیاسی و نخست وزیر اسبق مالزی گفته است که تعالیم شیعه نباید در مالزی اجرا شود چرا که تنها باعث ایجاد تنش و تفرقه میان تمام مسلمانان خواهد شد.

ماهاتیر محمد که ریاست سازمان صلح جهانی پردانا را نیز بر عهده دارد افزوده است که وجود همزمان شیعه و سنی در یک کشور معمولا تهدید بزرگی برای صلح و آرامش و همچنین از هم پاشیدن اجماع مسلمانان داخل آن کشور است.

وی که بعد از برنامه ”یک گفتگوی غروبانه با مهاتیر” با خبرنگار برنامه مصاحبه می کرد اضافه کرد: ”مسئله و حرف من اصلا بر سر این نیست که شیعیان بر حق هستند یا نیستند. ما مایل نیستیم این مذهب را در کشورمان ببینیم.”

ماهاتیر محمد گفته است که مسلمانان مالزی سالهای سال سنی بوده اند و در صلح و صفا با هم زندگی کرده اند و مسلمانان درستکاری بوده اند، اما حالا شیعه در میان برخی از آنها ریشه دوانده است. کسی چه می داند؟ شاید یک روز بخواهند مسجد جداگانه هم بسازند و یکدیگر را بکشند. من نمی خواهم که چنین چیزی رخ دهد.

وی در پایان اضافه کرده است که اگر ایرانی ها در کشور خودشان می خواهند شیعه باشند، خوب باشند. اما اگر اینجا می آیند، لطفا مزاحم ما نشوند.

این سخنان در حالی است که دولت مالزی از اول اکتبر، ویزای گردشگری ایرانیان را که در فرودگاه صادر می شد از ۹۰ روز به ۱۴ روز کاهش داده است.