اسپیلبرگ نخستین فیلمساز ۱۰ میلیارد دلاری تاریخ شد

0
189

استیون اسپیلبرگ که او را بانی هالیوود نوین می‌دانند، نخستین کارگردان تاریخ سینما لقب گرفت که مجموع فروش فیلم‌هایش در گیشه به یک عدد ۱۱ رقمی رسیده است.

 اسپیلبرگبر اساس آخرین آمار نشریه اقتصادی فوربس ثروتی معادل سه میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار دارد. آخرین فیلم او در مقام کارگردان «بازیکن آماده شماره یک» است که تا امروز ۱۱۴ میلیون دلار فروخته تا به این ترتیب درآمد تمام فیلم‌های او از مرز ۱۰ میلیارد دلار بگذرد. اسپیلبرگ دو اسکار بهترین کارگردانی هم در کارنامه دارد و «بازیکن آماده شماره یک» از نظر فروش هفدهمین فیلم اوست.

«ای‌تی: موجود فرازمینی»، «پارک ژوراسیک» و «ایندیانا جونز و قلمرو جمجمه بلورین» پرفروش‌ترین فیلم‌های دوران حرفه‌ای کارگردان ۷۱ ساله آمریکایی است. رده‌های دوم تا چهارم موفق‌ترین فیلمسازان تاریخ سینما در گیشه به ترتیب پیتر جکسن (خالق سه‌گانه «ارباب حلقه‌ها») با ۶.۵۲ میلیارد دلار، مایکل بی (خالق «پسران بد» و «تبدیل‌شوندگان») با ۶.۴۱ میلیارد دلار و جیمز کامرون (خالق «تایتانیک» و «آواتار») با ۶.۱۳ میلیارد دلار هستند.

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایندیپندنت، دیوید ییتس انگلیسی به لطف ساختن چند فیلم از مجموعه «هری پاتر» با پنج میلیارد و ۳۴۰ میلیون دلار پنجمین فیلمساز موفق تاریخ است و کریستوفر نولان (کارگردان سه‌گانه «شوالیه تاریکی») با چهار میلیارد و ۷۵۰ میلیون دلار در رده ششم قرار دارد. رابرت زمکیس، تیم برتن و کریس کلبموس فیلمسازان چهار میلیارد دلاری این فهرست هستند و ریدلی اسکات هم در کمال شگفتی با سه میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار روی پله دهم نشسته است.