اسناد جدید نشان می‌دهد جمهوری اسلامی می‌خواسته حداقل ۵ کلاهک هسته‌ای بسازد

0
308

مجموعه‌ای از اسناد که جدیدا فاش شده‌، نشان می‌دهد جمهوری اسلامی می‌کوشیده حداقل ۵ کلاهک هسته‌ای بسازد و این مقدار بسیار بیشتر از آن چیزی است که جامعه جهانی تا کنون گمان می‌کرد.

به گزارش «Washington Free Beacon’s» در مقاله‌ای به قلم «آدم کردو» که در ۲۱ نوامبر منتشر شد با افشای آرشیو برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی توسط اسرائیل، مشخص شد که برنامه جنجالی هسته‌ای جمهوری اسلامی بسیار خطرناک‌تر از آن چیزی است که دنیا فکر می‌کرد و جمهوری اسلامی می‌کوشیدند حداقل ۵ کلاهک هسته‌ای بسازند.

براساس آنچه موسسه دفاع از دموکراسی‌ها و مرکز علوم و امنیت بین‌المللی گزارش کردند این داده‌های جدید نشان می‌دهد که جمهوری اسلامی در سال ۲۰۰۳ می‌رفت که مقدار زیادی اسلحه هسته‌ای و زیرساخت‌های پیچیده لازم برای تولید این نوع اسلحه را بسازد.

این گزارش همچنین بر درستی منتقدان رفتار دولت اوباما در قبال برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی صحه می‌گذارد. دولت اوباما بارها کوشید از اهمیت و خطر برنامه تسلیحاتی جمهوری اسلامی بکاهد.

براساس این گزارش جمهوری اسلامی کماکان بسیاری از زیرساخت‌های لازم برای ساخت بمب اتمی را در اختیار دارد و می‌تواند به شکل پنهانی تسلیحات اتمی بسازد و توافق هسته‌ای را نقض کند. این گزارش نشان می‌دهد که جمهوری اسلامی می‌خواسته ۵ کلاهک هسته‌ای بسازد که وزن هر کدام از آنها ۱۰ تن بوده و حمل آن توسط موشک‌های بالستیک ممکن بود.

مرکز علوم و امنیت بین‌المللی که به رصد فعالیت‌های هسته‌ای در جهان می‌پردازد گزارش کرد که جمهوری اسلامی میلیون‌ها دلار صرف خرید مواد هسته‌ای لازم برای ساخت کلاهک‌های هسته‌ای کرد. اورانیوم که ماده اصلی ساخت بمب هسته‌ای است، از جمله این مواد بود. علاوه بر این، جمهوری اسلامی بارها اقدام به مطالعات امکان‌سنجی و دیگر مطالعات علمی درباره برنامه هسته‌ای خود کرد.

دلایل ارائه شده در این گزارش نشان می‌دهد که «جمهوری اسلامی آماده می‌شد تا در صورت نیاز، آزمایش زیرزمینی انجام دهد… و هدف نهایی جمهوری اسلامی داشتن بمب اتمی قابل آزمایش و قابل اجرا بود… و جمهوری اسلامی پیشرفت زیادی در مسیر محقق شدن این هدف داشت. این پیشرفت بسیار بیشتر از آن بود که تا پیش از به سرقت رفتن و فاش شدن اسناد هسته‌ای جمهوری اسلامی گمان می‌رفت.»

مخالفان توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی در درون کنگره آمریکا درباره این داده‌های جدید می‌گویند که این گزارش درستی هشدارهایی را که بسیاری درباره این موضوع که دولت اوباما از اهمیت برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی می‌کاهد تا به توافق هسته‌ای با این کشور برسد، داده بودند، نشان می‌دهد. یک سناتور سرشناس و جمهوری‌خواه آمریکایی در این باره گفت که «جمهوری‌خواهان دیر زمانیست که فهمیدند دولت اوباما به کشور دروغ گفت تا با جمهوری اسلامی به توافق برسد.»

سخنانی که در جدیدا در مراکز تصمیم‌سازی در آمریکا مطرح می‌شود، تاکید دارد که باید تحریم‌های اقتصادی بیشتری علیه جمهوری اسلامی وضع کرد. برخی از اعضای کنگره آمریکا از دولت ترامپ خواسته‌اند به از سرگیری تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی ادامه دهد و ضمن منع کامل صادرات نفت جمهوری اسلامی، دسترسی این کشور به بازارهای مالی را نیز ناممکن کند.

یک عضو جمهوری‌خواه کنگره آمریکا گفت:«گزارش نشان می‌دهد آنها درباره فعالیت‌های جمهوری اسلامی در زمینه تسلیحات اتمی دروغ گفتند… می‌شود تصور کرد که جمهوری‌خواهان کنگره به دولت ترامپ فشار بیاروند تا بیشترین حد ممکن از فشار را علیه جمهوری اسلامی اعمال کند. آنها کماکان این کار را می‌کنند.»

در گزارش دو موسسه دفاع از دموکراسی‌ها و مرکز علوم و امنیت بین‌المللی آمده که حالا آژانس بین‌المللی انرژی اتمی داده‌های زیادی در اختیار دارد و انتظار می‌رود بر اساس آنها عمل کند؛ موضوعی که هنوز پس از ۶ ماه مطالعه داده‌های جدید مشاهده نشده است.»

این داده‌ها نشان می‌دهد هنوز زیرساخت‌های جمهوری اسلامی سالم هستند و این موضوع نگرانی‌ها درباره آنچه جمهوری اسلامی از بازرسان آژانس اتمی پنهان می‌کند را بیشتر کرده است و به ویژه آنکه جمهوری اسلامی اجازه بازرسی مراکز نظامی را نمی‌دهد مگر آنکه از پیش درخواست ارائه شده باشد و ورود بازرسان به بسیاری از مراکز نظامی مورد اختلاف را نیز منع می‌کند.

به گزارش العربیه؛ در پایان این گزارش آمده است: «ادامه وجود انبارهای هسته‌ای جمهوری اسلامی، فعالیت برنامه هسته‌ای این کشور را تقویت می‌کند و شاید فعالیت‌هایی وجود داشته باشند که تا به امروز ادامه دارند.»