اسرائیل از آلمان خواست سیاست قاطع‌تری علیه جمهوری اسلامی در پیش گیرد

0
154

در ارتباط با اقدام جمهوری اسلامی در کاهش گام به گام تعهدات خود در برجام، دولت اسرائیل خواستار اقدام مشترک علیه این کشور شد. اسرائیل از طریق سفیر خود در برلین از آلمان درخواست کرده بر فشارهای خود علیه حکومت جمهوری اسلامی بیافزاید.

جمهوری اسلامی در واکنش به تجدید و تشدید تحریم‌های اقتصادی این کشور از سوی آمریکا و ناکارآمد بودن “اینس‌تکس” (سازوکار مالی اتحادیه اروپا برای ادامه داد و ستد اقتصادی با دولت جمهوری اسلامی)، به گونه‌ای گام به گام از تعهدات و الزام‌های پیش بینی شده در توافق هسته‌ای عقب نشسته است. اکنون دولت اسرائیل خواستار اعمال فشار بیشتر بر جمهوری اسلامی شده است.

به نوشته روزنامه آلمانی دی ولت دولت اسرائیل از طریق جرمی ایساخاروف، سفیر خود در برلین از دولت آلمان خواسته است تا با اعمال فشار بیشتر مانع از گسترش فعالیت‌های هسته‌ای رژیم جمهوری اسلامی شود.

ایساخاروف در مصاحبه خود با روزنامه یاد شده اعلام کرده است دولت آلمان در قبال جمهوری اسلامی باید سیاست‌قاطع‌تری در پیش گیرد.

به مخاطره افتادن توافق هسته‌ای

سفیر اسرائیل در آلمان گفته است: «جمهوری اسلامی آشکارا نشان داده است که به توافق هسته‌ای پایبند نیست.» اشاره سفیر آلمان به کاهش گام به گام تعهدات برجامی از سوی دولت جمهوری اسلامی است. حسن روحانی در ماه مه سال جاری و به دنبال عدم تمدید معافیت هشت کشور برای واردات نفت از جمهوری اسلامی، خبر از کاهش تدریجی تعهدات برجامی این کشور داده بود.

ایساخاروف تاکید کرده است که باید با اعمال سیاستی قاطع‌تر مانع از کاهش تدریجی تعهدات برجامی جمهوری اسلامی شد. او گفت: «در غیر این صورت، جمهوری اسلامی به کار خود [فعالیت‌های هسته‌ای] ادامه می‌دهد و چنین امری برای همه بسیار خطرناک خواهد بود.»

سفیر اسرائیل در آلمان همچنین اعلام کرده است که اساس توافق هسته‌ای در اثر کاهش تدریجی تعهدات از سوی جمهوری اسلامی به مخاطره افتاده است.

در واپسین روزهای ماه نوامبر، ژان ایو لودریان، وزیر أمور خارجه فرانسه اعلام کرده بود که هرگاه جمهوری اسلامی به سیاست کاهش گام به گام تعهدات برجامی خود پایان ندهد، احتمال بهره گرفتن از “مکانیسم ماشه” منتفی نیست.

چنین امری می‌تواند ارجاع پرونده ناظر بر مناقشه هسته‌ای جمهوری اسلامی به شورای امنیت را در پی داشته باشد. پیامد اجرای “مکانیسم ماشه” تجدید تحریم‌های جمهوری اسلامی از سوی سازمان ملل متحد خواهد بود.

به گزارش دویچه وله؛ این در حالی است که در نشست روز ششم دسامبر کشورهای باقی‌مانده در توافق هسته‌ای که در وین برگزار شده بود، اعلام شد که “مکانیسم ماشه” فعلا فعال نمی‌شود.