استراتژی و تاکتیک های رزم تان را به فراخور سناریوهای پیش رو برگزینید؛ زمان به جای زمین

0
207

دکتر کاوه احمدی علی آبادی

عضو هئیت علمی دانشگاه آبردین با رتبه پروفسوری

عضو جامعه شناسان بدون مرز(ssf)

فرماندهان ارتش آزاد سوریه توجه کنند که بر اساس سناریوهای پیش رو، استراتژی ها و تاکتیک های از پای در آوردن رژیم اسد و حامیان اش را باید برگزینند. برخلاف آن چه در اعلامیه رسمی تان خواندید، به هیچ وجه هدف تان برای شکست رژیم اسد نباید تصاحب زمین باشد، بلکه باید هدف تان از پای در آوردن دشمن از طریق “زمان” باشد و از زمین به مثابه “تله ای” برای آنان استفاده کنید.

در سبک جنگی که بین رزمندگان سوری با ارتش منظم اسد در جریان است، شکست دشمن از طریق تصاحب زمین قابل دستیابی نیست. چون رزمندگان سوری ارتشی نامنظم اند، در حالی که ارتش اسد، سپاهی منظم است و برای چنین سبکی از نبرد، تصاحب زمین و رو در رویی منظم، استراتژی مناسبی نیست، بلکه از پای در آوردن شان به کمک زمان است. همچو جنگی که ارتش روم در مقطعی با سپاهیان منظم هانیبال در پیش گرفت و همچون نبردهای ارتش کوچک واشینگتن (جنگ های استقلال آمریکا) با ارتش منظم و پرقدرت بریتانیا که طی آن ها، ارتش های کوچک تر با کمک زمان، طرف مقابل را از پای در آوردند، شما نیز باید استراتژی تان را از این طریق دنبال کنید. آن زمانی مهم تر جلوه می کند که سناریوهای پیش روی تان را بدان بیافزایید.

آیا اگر همین اینک تمام سوریه را تصاحب می کردید، جنگ پایان می یافت؟ هرگز؛ جنگ تنها از نبرد بین شما و القاعده با ارتش اسد و حامیان اش به جنگ شما با القاعده تبدیل می شد که باقیمانده های حامیان اسد (حزب الله و مزدوران عراقی) نیز به همراه القاعده با شما می جنگیدند. بنابراین، تصاحب زمین اساساً به نفع ارتش آزاد سوریه نیست و ارتش آزاد از این طریق نبرد چند سر باخت القاعده با حزب الله و نیروهای بعث را برافروخته نگه می دارد و خود را که سلاح و تجهیزات کمتر دارد و فاقد سلاح سنگین است، حفظ کرده و تقویت و بازسازی می نماید. طعمه شان زمین است و تله آنان در همان تصاحب زمینی سوخته است. در القصیر حزب الله با تلفاتی بیش از ۵۰۰ کشته و بیش از هزار زخمی (ضربه ای که حتی ارتش پیشرفته اسرائیل تاکنون به حزب الله نزد؛ بماند که در حمله اسرائیل به لبنان، حزب الله مدافع و در حمله حزب الله به القصیر متجاوز و مزدور است)، آن هم از زبده ترین نیروهای شان و تلفاتی که با جنگ های نامنظم رزمندگان در شهر هنوز ادامه دارد، چه چیزی بدست آورد؟ شهر القصیر؟ شوخی می کنید! خرابه ای ویران شده و خالی از سکنه که هر چه دوست داری نامش را بگذار. سلاح ها و تدارکات هم چنان از مرزهای طولانی ترکیه و اردن و کردستان (و حتی از نقاط دیگری از لبنان نیز) می رسند. تصاحب یا عدم تصاحب آن ویرانه ها برای حزب الله، که چیزی بر توان رزمی شان نیافزود هیچ، بر تلفات انسانی جبران ناپذیرشان افزود. بگذار تا بیاندیشند که پیروز شده اند و این موجب می شود تا در مکان های دیگر نیز با سراب تصاحب زمین، باز آنان را زمین بزنیم.

d0e2ef2d3bd449999923985ae5341585_XL

برای آن که اینک دو سناریوی پیش رو در جنگ سوریه را دریابید، باید ذهن نه تنها دشمنان تان که سایر بازیگران منطقه ای و جهانی را بخوانید. اکنون با اسناد رو شده پیرامون استفاده از سلاح های شیمیایی توسط رژیم اسد و تأیید آن توسط همه کشورها به جز آمریکا، دو سناریو جلوی ماست. وقتی که اسناد ترکیه نشان می دهد که سلاح های شیمیایی توسط یک هلیکوپتر شلیک شده کاملاً مشخص می سازد که نیروهای اسد از آن استفاده کرده اند؛ چون رزمندگان سوری که هلیکوپتر ندارند. وقتی در مقابل این اسناد محکم، اوباما می گوید به جزئیات بیشتری نیاز است، ترجمه آن این است که در سناریوهای موردنظر آمریکا، دخالت در جنگ در این زمان نیست. از طرفی، اوباما متوجه است که اسد از خط قرمز ترسیمی آمریکا رد شده است و مشاوران اش به او رسانده اند که اگر این رفتار اسد را بی پاسخ بگذارد، پیامی غلط برای سایر کشورهایی دارد که اوباما برایشان خط قرمز ترسیم نموده است. بنابراین، اوباما در بلندمدت ناگزیر به دخالت در سوریه است. چنان که قبلاً هم خاطر نشان کردم، آمریکا بدنبال خرید وقت و تداوم جنگ فرسایشی است تا حزب الله و ایران را در سوریه زمین بزند. اما در صورتی که اسرائیل بتواند حمله نظامی به ایران را تا آن تاریخ عقب بیاندازد. زیرا اگر تا آن زمان تکلیف جنگ در سوریه مشخص نشده باشد، حمله اسرائیل، جنگی منطقه ای را صد در صد کلید می زند و چه بسا به جنگی فرامنطقه ای نیز کشیده شود. از این سبب، یک سناریوی اوباما اتمام جنگ در زمانی نزدیک از طریق دخالت ایالات متحده با کوبیدن تمامی مراکز فرماندهی و نظامی اسد است که آن گاه رزمندگان تقریباً بدون تلفات بر سوریه مسلط می شوند و تا آن تاریخ باید ارتش آزاد به جنگ و گریز با ارتش اسد و خرید وقت ادامه دهد، چون تداوم جنگ در شهرها علاوه بر آن که نتیجه جنگ را تغییر نمی دهد، بر تلفات انسانی و مردمی و غیرنظامیان می افزاید. سناریوی دوم اوباما دخالت ایالات متحده در زمانی دورتر است، به شرطی که بتواند اسرائیل را متقاعد کند که تا آن تاریخ حمله اش را به تعویق بیاندازد.

برای چنین جنگی نیز باز عامل زمان مهمتر است و باید ارتش آزاد به جای حملات معطوف به تصرف شهرها، به جنگی فرسایشی و حملات معطوف به کمین و جنگ نامنظم روی آورد. در هر دو سناریو نیز باید از عملیات در شهرها تا حد ممکن پرهیز شده و عملیات به مناطق نظامی و تدارکاتی بیرون از شهرها کشیده شوند. تا این زمان هم دیدیم جنگ هایی که اسد برای حفظ یا تصرف مناطق مختلف سوریه انجام داد، موجب شد تا اندک نظامیان باقی مانده برایش را نیز از دست دهد و از این سبب، نیروهای ذخیره حزب الله لبنان و سپاهیان ایران را وارد نبرد کرده است. برای ضربه به نیروهای در مضیقه اسد، “کمین” بهترین گزینه است؛ چه بسا دانه درشت ها نیز در دام تان بیافتند؛ به خصوص که حزب الله لبنان و پاسداران ایران، شرایط منطقه ای میادین نبرد در سوریه را نیز خوب نمی شناسند. علاوه بر کمین، از هر مکان غیرمسکونی و خرابه یا منطقه نظامی ای که عقب نشینی می کنید و نیروهای اسد و حزب الله آنجا را تصرف می کنند، باید به طرق مختلف منفجر شوند؛ از وسائل انفجاری کوچک و مکانیکی گرفته تا انفجارهای مهیب از راه دور. یعنی مکانی را نباید نیروهای دشمن تصرف کنند، مگر این که اندکی پس از آن منفجر شده باشند و این باید از این پس تاکتیک هر عقب نشینی تان باشد.

چنین انفجارهایی نیز نباید به هیچ وجه در مناطق غیرنظامی و حتی مکان هایی که به مناطق مسکونی و غیرنظامی نزدیک است، صورت گیرد؛ به هیچ وجه و به هیچ عنوان. حتی اگر امکان کشته شدن یک فرد غیرنظامی به همراه نیروهای اشغالگر را می دهید، نباید انفجار و بمب گذاری در آن جا صورت دهید. رزمندگان لیبی دارای موشک اندازهایی بودند که بر روی وانت بارها نصب می شدند و بسیار موثر نشان دادند و برای کمبود سلاح های سنگین می توانید از آن ها استفاده کنید و رزمندگان لیبی به همراه آن سلاح ها باید مواضع تان را تقویت کنند.

به این ترتیب، و با فشاری که متحدان منطقه ای آمریکا و اخیراً فرانسه و انگلیس پس از اثبات استفاده از سلاح شیمیایی توسط اسد به اوباما می آورد، او ناگزیر به مداخله خواهد بود. اما برای چنین تصمیمی او ناگزیر است که قبلاً افکار عمومی آمریکا را نسبت به ورود به جنگی جدید متقاعد سازد و آن ممکن نیست مگر این که اثبات کند، تمام تلاش اش را برای حل مسالمت آمیز بحران سوریه کرده، اما اسد مانع شده و برای همین است که آخرین تلاش صلح آمیز کنفرانس ژنو۲ را در دستور کار قرار داده است. به عبارتی، شرکت در مذاکرات ژنو برای ائتلاف سوریه از آن روی مهم است که برخلاف تصور ائتلاف قرار نیست طی مذاکرات اسد بر مسند قدرت بماند، بلکه قرار است که با بن بست مذاکرات، کشورهای حامی ائتلاف سوریه مجوز یک حمله نظامی برای نابودی اسد را کلید بزنند؛ گرچه اگر اسد خواست کنار رود که چه بهتر و این یک پیروزی بزرگ بدون خونریزی برای ماست.

بنابراین برخلاف تصور ائتلاف سوریه، حضور آنان در مذاکرات ژنو و درخواست آنان برای کنار رفتن اسد طی مذاکره (و نه پیش از آن) و مخالفت اسد و اصرار وی برای ماندن در قدرت، برای ورود به جنگ کشورهای حامی ائتلاف سوریه ضروری است و شرکت نمایندگانی از ائتلاف در ژنو از جنگیدن در مناطق حساس سوریه مهم تر و واجب تر و دارای دستاوردهای آتی نظامی بیشتری است. امیدوارم قضیه کاملاً روشن شده باشد.

2012-09-23T125922Z_1446640190_GM1E89N1M7Y01_RTRMADP_3_SYRIA-CRISIS_0

اما پیرامون درخواست فرمانده ارتش آزاد مبنی بر اجازه ورود به لبنان برای کشیدن جنگ به خاک لبنان باید بگویم، که اسد یکی از استراتژی هایش از ابتدا گسترش جنگ به فراسوی مرزهای سوریه و نجات خود از آن طریق بوده است. در حالی که ما توانستیم، بدون فرو غلتیدن لبنان به جنگی داخلی، دولت ائتلافی حزب الله لبنان را ساقط کنیم. در صورتی که جنگ را به لبنان بکشید، خواسته اسد تأمین می شود و تکلیف جنگ نیز مشخص نمی شود و تجاوز غیرمشروع حزب الله به سوریه به مثابه دفاع مشروع حزب الله از خاک لبنان تعبیر می گردد. مگر این که بخواهید بدون آن که رسماً جنگ به لبنان کشیده شود، یک عملیات کماندویی شبانه موفق در مناطقی صورت دهید که انبار تدارکات و مهمات حزب الله در آن قرار دارد و آن ها را منفجر کنید که با وضعیتی که دارید بعید می دانم و برای این کار به کماندوهای ورزیده و برخوردار از پیشرفته ترین تسلیحات رزمی و مخابراتی دارید. اگر رزمندگان به غیر از این طریق بخواهند از مرز لبنان بگذرند، نه تنها ضربه ای موثر به حزب الله نخواهد بود و بیشتر مردم غیرنظامی لبنان کشته می شوند، بلکه ارتش لبنان ناگزیر است که برای دفاع از خاک لبنان به جنگ با شما روی آورد و این یک پیروزی استراتژیک برای اسد خواهد بود که نیرویی بی طرف را به نفع خود به جنگ کشانده است.

مطلب قبلیبلندقامت‌ و کوتاه‌قدترین بازیکنان لیگ جهانی در ایران و روسیه..
مطلب بعدیوزیر ارتباطات: با تکنولوژی جدید صدا و تصویر امام زمان را می‌توان پخش کرد..!؟
دکتر کاوه احمدی علی آبادی
دکتر کاوه‌ احمدی‌ علی‌آبادی‌ تاکنون تحصیلات دانشگاهی را در مقطع دکترای جامعه شناسی (Ph.D) با عنوان دانشجوی ممتاز از تگزاس و مقطع فوق‌ دکترای‌ (Post Doctoral of Philosophy) فلسفه‌ علم‌ به همراه گواهی "ارزیابی کمال" از دانشگاه‌ آبردین‌ (Aberdeen) در داکوتای‌ جنوبی‌ آمریکا به پایان رسانده و و اینک عضو هیئت علمی (ACADEMIC BOARD) دانشگاه آبردین (ABERDEEN) با رتبه پروفسوری (PROFESSORSHIP) است. ایشان موفق به دریافت درجه دانشمندی (scientist) در رشته فلسفه علم با رساله "روش شناسی علم و فلسفه" و انتخاب به عنوان دانشمند برجسته (Distinguished scientist) سال 2008 از طرف دانشگاه آبردین شدند. دارای 14 عنوان کتاب چاپ شده، 6 عنوان در نوبت چاپ، بیش از 45 پژوهش و مقاله علمی از کنفرانس ها و همایش های ملی و بین المللی و فراتر از 120 عنوان مقاله در نشریات کثیرالانتشار بوده و دارای 11 جایزه و لوح تقدیر و سپاس از جشنواره ها و مراکز علمی و آکادمی مختلف است. در حال حاضر ایشان عضو جامعه شناسان بدون مرز (Sociologists without borders (ss هستند.