استاد سینمای ایتالیا درگذشت

0
122

«اتوره اسکولا»، از پیشگامان سینمای ایتالیا طی سه دهه اخیر، در سن ۸۹ سالگی در شهر رم درگذشت.

«اسکولا» که به سبب مشکلات قلبی عروقی در یکی از بیمارستان‌های شهر رم در کما به سر می‌برد، سرانجام در سن ۸۹ سالگی درگذشت.

«متئو رنزی»، نخست‌وزیر ایتالیا در واکنش به درگذشت این سینماگر مطرح گفت: او استاد سینما بود و مرگ او خلاء بزرگی در فرهنگ ایتالیا بر جای خواهد گذاشت.

از مهمترین آثار این کارگردان مطرح ایتالیایی می‌توان به فیلم «یک روز بخصوص» محصول سال ۱۹۷۷ با بازی «مارسلو ماستریانی» و «سوفیا لورن» اشاره کرد که موفق به کسب جایزه گلدن گلوب و نامزدی در جوایز اسکار شد.

به گزارش گاردین، وی همچنین کمدی درام «ما همگی همدیگر را خیلی دوست داشتیم» را در سال ۱۹۷۴ درباره مبارزه سه پارتیزان برای آزادی ایتالیا نویسندگی و کارگردانی کرد که این فیلم موفق به کسب جایزه اصلی جشنواره مسکو شد و سال پس از آن فیلم «خوب، بد و زشت» در جشنواره فیلم کن جایزه بهترین کارگردانی را برای این سینماگر ایتالیایی به ارمغان آورد.

این کارگردان ایتالیایی هفت جایزه روبان نقره‌ای،‌ سه جایزه دیوید دی دوناتلو (اسکار سینمایی ایتالیا) و سه جایزه سزار را نیز در کارنامه‌ی سینمایی خود دارد.

«اسکولا» تا کنون دوبار در بخش رقابتی جشنواره فیلم ونیز حضور داشته است که اولین آن مربوط به سال ۱۹۸۹ با فیلم «ساعت چنده؟» با نقش‌آفرینی «مارسلو ماستریانی» و «ماسیمو تروسی» بازمی‌گردد و برای بار دوم در سال ۱۹۹۵ با فیلم «عاشقانه یک جوان فقیر» برای کسب شیر طلای جشنواره ونیز به رقابت پرداخت.

به گزارش ایسنا؛ دیگر ساخته‌های «اسکولا» شامل «یک روز بخصوص»، «زنده‌باد ایتالیا» و «خانواده» تا کنون نامزد جوایز اسکار شده‌اند.