اسامی وزیر دادگستری، رئیس سیا و مشاور امنیت ملی ترامپ اعلام شد

0
205

رئیس جمهوری منتخب آمریکا روز جمعه اسامی دو مسوول امنیتی – اطلاعاتی و یکی از اعضای کابینه خود را حدود ۶۰ روز مانده به آغاز به کار رسمی دولت خود، اعلام کرد. روند شکل گیری دولت دونالد ترامپ با رهبری معاونش مایک پنس در حال انجام است.

وزارت دادگستری آمریکا به سناتور ۶۰ ساله ایالت جنوبی آلاباما، جف سشن، رسید. وی نخستین عضو کنگره آمریکا بود که از نامزدی آقای ترامپ اعلام حمایت رسمی کرده بود. ایالت آلاباما در انتخابات سراسری ریاست جمهوری به آقای ترامپ رای داد.

از طرف دیگر، منابع نزدیک به تیم انتقال اعلام کرده‌اند که میلیاردر نیویورکی سمت مشاور امنیت ملی آمریکا به ژنرال بازنشسته مایکل فلین پیشنهاد کرده است.

این نظامی سابق ۵۷ ساله که به مدت دوسال در دوره ریاست جمهوری پرزیدنت اوباما مدیریت آژانس اطلاعات دفاعی را برعهده داشت، از منتقدین قوی سیاست و امنیت خارجی پرزیدنت اوباماست.

ریاست سازمان مرکزی اطلاعات، سیا، نیز به عضو کنونی مجلس نمایندگان مایک پامپئو از ایالت کانزاس پیشنهاد شده است. وی یکی از سه نماینده کنگره بوده که خواستار سفر به ایران در آستانه انتخابات مجلس در اسفند ماه گذشته و نظارت بر اجرای برجام شده بود.

در همین زمینه مایک پنس، معاون رییس جمهوری منتخب آمریکا که سابقه یک دهه خدمت در کنگره را دارد و هم اکنون سرپرست تیم انتقالی دولت دونالد ترامپ است، روز گذشته با همتایان پیشین خود دیدار و گفتگو کرد. از آقای پنس به عنوان رایزن کلیدی بین دولت و کنگره نام برده می‌شود.

وی روز گذشته با پل رایان رییس جمهوریخواه مجلس نمایندگان و نانسی پلوسی رهبر اقلیت دموکرات مجلس نمایندگان دیدار کرد.

اما در عرصه سیاست خارجی که موجی از نگرانی بین المللی را ایجاد کرده است، آقای آبه نخست وزیر ژاپن پس از دیدارش به خبرنگاران گفت که دیداری اطمینان بخش با رییس جمهوری منتخب داشته است.

آبه گفت «همانگونه که گفتم از جزئیات مذاکراتم با رییس جمهوری منتخب ترامپ حرفی نخواهم زد. اما من معتقدم که بدون وجود اعتماد بین دو ملت، اتحاد بین آنها بی معنی است. پس از دیدار امروز من به این نتیجه رسیدم که آقای ترامپ رهبری است که می‌توانیم به او عمیقا اعتماد داشته باشیم.»

پس از این دیدار، دونالد ترامپ که به استفاده از شبکه های اجتماعی شهرت دارد، نیز این دیدار را مثبت عنوان کرد و نوشت «از میزبانی نخست وزیر آبه در خانه ام در برج ترامپ در نیویورک، خرسندم.»

در طی دوران انتخابات، آقای ترامپ بارها گفته بود که همپیمانان واشنگتن که شامل توکیو نیز می شود باید برای دفاع از خود، بیشتر هزینه کنند. درمورد ژاپن همچنین تلویحا گفته بود که این کشور می تواند به تسلیحات اتمی برای خنثی کردن تهدیدات کره شمالی مجهز شود.

در همین زمینه، میکائیل بوگدانف معاون وزیر خارجه روسیه روز گذشته با اذعان به این که تیم رییس جمهوری منتخب آمریکا با مقامات روسیه درباره بحران سوریه تماس برقرار کرده‌اند، گفت که مسکو امیدوار است مقامات جدید کاخ سفید، به این درک رسیده باشند که حل جنگ داخلی سوریه بدون روسیه میسر نیست.

آقای ترامپ در دوران کارزار تبلیغاتی بارها تلویحا گفته بود که حاضر است با رییس جمهوری روسیه، ولادیمیر پوتین، برای حل بحران سوریه همکاری کند.

به گزارش صدای آمریکا؛ دولت جدید ایالات متحده از اول بهمن ماه سال جاری آغاز به کار خواهد کرد.