“اریحا” سقوط کرد

0
590

در پی سقوط شهر “اریحا” در حومه “ادلب” این استان به طور کامل از دست دولت سوریه خارج و به تصرف گروه های تکفیری درآمد.

به گزارش فرارو، منابع خبری ساعتی پیش اعلام کردند در ادامه درگیری‌های شدید بین نیروهای ارتش سوریه و گروه های تکفیری از جمله «جبهه النصره» و «جیش الفتح» در شهر «اریحا» واقع در ریف ادلب، این نیروها از این شهر عقب نشینی کردند.

سازمان غیر دولتی دیده بان حقوق بشر سوریه نیز ساعتی قبل اعلام کرد با عقب نشینی نیروهای ارتش سوریه از اریحا، این شهر به تصرف نیروهای ائتلافی جبهه النصره، شاخه القاعده در سوریه درآمده است.

شهر اریحا در شمال غرب سوریه، آخرین شهر در استان ادلب محسوب می‌شد که کنترل آن همچنان در دست دولت سوریه بود و شامگاه پنجشنبه در یک عملیات سریع به دست ائتلاف نظامی موسوم به “جیش الفتح” افتاد.

ائتلاف نظامی جیش الفتح که علاوه بر النصره(شاخه سوری القاعده) از چند گروه همفکر آن از جمله احرار الشام تشکیل شده برای منظم کردن عملیات گروه‌های مخالف علیه دولت سوریه در شمال غرب و ساحل این کشور ایجاد شده است.

بنا بر اعلام دیدبان حقوق بشر، تعداد زیادی از نیروهای دولتی سوریه که از دیگر شهر‌های استان ادلب عقب نشینی کرده بودند در شهر اریحا مستقر شده بودند و سقوط آن ظرف چند ساعت مساله‌ای غیر عادی است.

بنا بر این گزارش، اکنون در استان ادلب تنها یک پادگان نظامی و دو روستا در کنترل نیروهای دولتی باقی مانده و این نیروها به سمت غرب عقب نشینی کرده‌اند؛ انها تلاش می کنند پیش از عقب نشینی تا جای ممکن اهالی، را از شهر خارج کنند. بیم آن وجود دارد، با تصرف شهر، تروریست‌های تکفیری اقدام به کشتار مردم کنند.

بشار اسد رئیس جمهور سوریه پیش از این ترکیه و عربستان را عامل سقوط احتمالی این استان دانست.