اروپا و ترکیه بر سر طرح ساماندهی پناهجویان توافق کردند

0
136

اتحادیۀ اروپا و ترکیه بر سر طرح اقدام مشترک برای ساماندهی پناهجویان و مهاجران با یکدیگر به توافق رسیدند. بر اساس این توافق اتحادیۀ اروپا می پذیرد که در ازای گشایش مراکز ساماندهی متقاضیان پناهندگی در ترکیه هم کمک مالی در اختیار آنکارا بگذارد و هم پناهندگانی را که وارد ترکیه می شوند، بپذیرد.

اتحادیۀ اروپا انتظار دارد که ترکیه گشایش شش مرکز پذیرش پناهندگان را در خاک خود قبول کند. در عین حال اروپا پذیرفته است که به سهم خود هزینۀ مالی گشایش این مراکز را تأمین کند.

دولت ترکیه تاکنون با چنین پیشنهادی مخالفت کرده بود. کمیسیون اروپا تأکید کرده است که اجرای این طرح مشترک باعث می شود که فرآیند صدور روادید برای شهروندان ترکیه که مایل به سفر به اروپا هستند سرعت بگیرد.

کمیسیون اروپا همچنین گفته است که رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه، موافقت اصولی خود را با اجرای این طرح دیروز دوشنبه پنجم سپتامبر در جریان سفرش به بروکسل و ملاقات با نمایندگان اتحادیۀ اروپا اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه؛ ترکیه نقش محوری در ساماندهی پناهجویان می تواند ایفا کند. روزانه هزاران پناهجو سواحل ترکیه را به قصد جزایر یونان ترک می کنند و سپس از این طریق وارد بالکان، مجارستان، کُراسی و دیگر کشورهای عضو اتحادیۀ اروپا می شوند.