اروپا در آستانه کاهش سهمیه در جام جهانی

0
202

عضو کمیته‌ اجرایی فیفا از احتمال کاهش سهمیه قاره اروپا و افزایش سهمیه قاره آفریقا برای جام جهانی ۲۰۱۸ خبر داد.

جام جهانی ۲۰۱۸ قرار است در روسیه برگزار شود. در حالی که هنوز مکانیزم مرحله انتخابی این جام مشخص نشده، تئو سوانسینگر، رییس سابق فدراسیون آلمان که عضو کمیته‌ اجرایی فیفا نیز هست، عنوان کرد قاره اروپا به احتمال زیاد با کاهش سهمیه در جام جهانی روبرو خواهد شد.

در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل ۱۳ تیم از قاره اروپا و پنج تیم از قاره آفریقا حضور داشتند در حالی که قاره آسیا مانند سال گذشته چهار و نیم سهمیه داشت، قاره آمریکای مرکزی و شمالی سه و نیم سهمیه، اقیانوسیه نیم سهمیه و آمریکای جنوبی چهار و نیم سهمیه.

اکنون به نظر می‌رسد فیفا قصد دارد تا سهمیه قاره ها را در جام جهانی ۲۰۱۸ تغییر دهد و با کم کردن سهمیه قاره اروپا، سهمیه قاره آفریقا را افزایش دهد.

سوانسینگر ادامه داد: سپ بلاتر می‌داند که خیلی‌ها از سهمیه بندی قاره‌ها ناراحت هستند و می‌خواهند سهمیه قاره آفریقا را افزایش یابد. خود بلاتر نیز می‌داند که سهمیه قاره آفریقا کم است و باید افزایش پیدا کند و این افزایش می‌تواند در انتخابی جام جهانی ۲۰۱۸ صورت گیرد.

به گزارش ایسنا؛ سه جام جهانی قبلی را تیم‌های اروپایی فتح کردند. آخرین باری که یک تیم اروپایی نتوانسته در جام جهانی قهرمان شود به سال ۲۰۰۲ باز می‌گردد که برزیل موفق شد در فینال با دو گل آلمان را شکست دهد. در صورتی که تغییری در مکانیزم انتخابی جام جهانی ۲۰۱۸ صورت نگیرد، ۵۳ کشور عضو اتحادیه اروپا برای حضور در جام جهانی تلاش کنند تا در نهایت ۱۳ تیم به این رقابت‌ها صعود کنند.