ارزیابی اسرائیل: جمهوری اسلامی برای غنی‌سازی ۹۰ درصدی اورانیوم گام برمی‌دارد

0
181

یک وبگاه خبری اسرائیلی اعلام کرد که اسرائیل، اطلاعاتی را با ایالات متحده و متحدان اروپایی‌اش مبادله کرده که حاکی از آن است که جمهوری اسلامی در حال اتخاذ گام‌هایی به سوی استفاده از «فناوری‌هایی» است که بتواند از طریق‌ آن برای غنی‌سازی اورانیوم با خلوص ۹۰ درصد که سطح مورد نیاز برای ساخت بمب اتمی است، اقدام کند.

این وبگاه اسرائیلی، دوشنبه ۲۹ نوامبر، به نقل از یک منبع آمریکایی که نام او را ذکر نکرده فاش کرد، که داده‌های اطلاعاتی که اسرائیل در اختیار دولت بایدن گذاشت، حاکی از آن است که این گام‌های مقدماتی برای ارتقای غنی‌سازی اورانیوم با چنین درصد بالایی ممکن است جمهوری اسلامی را قادر سازد در صورت اراده ظرف چند هفته به سلاح هسته‌ای دست یابد.

العربیه به نقل از اکسیوس نوشت؛ منابع آگاه، دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا و اسرائیل، یک جدول زمانی یک تا دو ساله‌ای را پیش‌بینی کرده‌اند که ایران ظرف آن خواهد توانست «نیازهای فنی» برای ساخت بمب هسته‌ای را فراهم کند. به گفته این منابع، جمهوری اسلامی به این منظور «به زودی» غنی‌سازی اورانیوم ۹۰ درصدی را آغاز خواهد کرد.

وبگاه «اکسیوس» اعلام کرد که اسرائیل، ارزیابی‌های اطلاعاتی خود را با آمریکایی‌ها پیرامون تمایل جمهوری اسلامی به «باج‌گیری» در مذاکرات وین به اشتراک گذاشته است.

بنا به نوشته این وبگاه باج‌گیری‌های جمهوری اسلامی از غرب طی مذاکرات وین به گستاخی رژیم جمهوری اسلامی و تشدید حملات آن علیه نیروها و منافع آمریکا در منطقه از طریق نیروهای نیابتی آن در یمن، سوریه و عراق منجر خواهد شد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید