اردوغان: محاکمه رضا ضراب توطئه‌ برای سرنگونی دولت است

0
196

در آستانه برگزاری دادگاه رضا ضراب در آمریکا، آنکارا این اقدام را دسیسه‌ای علیه خود اعلام کرد. رئیس جمهور ترکیه می‌گوید ضراب را گروگان گرفته‌اند و هدف واشنگتن از این محاکمه  تلاش برای سرنگونی دولت این کشور است.

 دولت ترکیه از محاکمه رضا ضراب، شهروند ایرانی-ترک در آمریکا به شدت ناراضی است. رضا ضراب، تاجر طلا به همراه مهمت هاکان آتیلا، معاون مدیر عامل “هالک بانک”  قرار است دوشنبه ۲۷ نوامبر به اتهام “پولشویی” و دور زدن تحریم‌های وضع‌ شده علیه ایران محاکمه شوند.

آنکارا محاکمه رضا ضراب و مهمت هاکان آتیلا را “توطئه‌ای علیه ترکیه” دانسته و مدعی شده است که این دو توسط قوه قضائیه آمریکا گروگان گرفته شده‌اند.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه این محاکمه را دسیسه‌ای با هدف “سرنگونی دولت” خود ارزیابی کرده است. خبرگزاری فرانسه می‌نویسد واکنش تند اردوغان ناشی از حساسیت این محاکمه برای ترکیه است.

محاکمه رضا ضراب به اتهام پولشویی و دور زدن تحریم‌های مالی جمهوری اسلامی

ضراب متهم است که در فاصله سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۵ از طریق قاچاق طلا از ایران به ترکیه، در نقل و انتقال صدها میلیون دلار پول و کمک به مقامات جمهوری اسلامی نقش داشته است.  قوه قضائیه آمریکا، این اقدام ضراب را نقض تحریم‌های مالی ایران می‌داند.

حساسیت سیاسی این محاکمه

خبرگزاری فرانسه در عین حال علت نارضایتی دولت ترکیه از این محاکمه را در رابطه ضراب با برخی از مقامات دولتی ترکیه می‌داند. بر اساس این گزارش، شماری از مقامات دولتی ترکیه نه تنها از معاملات رضا ضراب و مهمت هاکان با جمهوری اسلامی مطلع بوده‌اند، بلکه خود نیز از این معاملات سود برده‌اند.

دولت ترکیه پیش از این مدعی شده بود که دو دادستان مسئول پرونده رضا ضراب با فتح‌الله گولن، در ارتباط هستند. بر اساس این ادعا، محاکمه رضا ضراب و مهمت هاکان تلاش جدید گولن برای سرنگونی دولت ترکیه پس از کودتای نافرجام ژوئیه ۲۰۱۶ است.

به گزارش دویچه وله؛ قوه قضائیه آمریکا اعلام کرده است که محاکمه رضا ضراب و مهمت هاکان یک محاکمه سیاسی نیست. هیتر نوئرت، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا این ادعا را که آمریکا با محاکمه ضراب در صدد “سرنگونی دولت ترکیه” است، “مضحک” خواند.