اردوغان: شبه نظامیان تحت حمایت ایران در سوریه کشتار می‌کنند

0
150

رئیس جمهور ترکیه در سخنرانی خود در استانبول از “قتل‌عام بیرحمانه مردم توسط شبه نظامیان شیعه تحت حمایت ایران” در سوریه انتقاد کرد. اردوغان از سازمان ملل نیز خواست درباره “کشتار فجیع در سوریه” چاره‌اندیشی کند.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در سخنرانی خود در مجمع عمومی کنفدراسیون بازرگانان جوان در آنکارا (۱۱ فوریه/ ۲۲ بهمن) به شدت از رژیم بشار اسد، ایران و روسیه انتقاد کرد.

اردوغان گفت: «درهفته‌های اخیر حامیان رژیم اسد حملات خود را به ویژه در حلب افزایش دادند. بازار، مساجد و تجمعات مردمی و حتی بیمارستانها و افراد داوطلب کمک مورد حمله قرار می‌گیرند. خبرهایی درباره قتل‌عام بیرحمانه مردم توسط شبه نظامیان تحت حمایت ایران و”شبیحه” (نیروهای شبه نظامی وابسته به حکومت سوریه معروف به جوخه مرگ) به ما میرسد. سوریه به کشوری تبدیل شده است که در آن ائتلاف‌های کثیف شکل گرفته و بر سر جان و مال انسانها معامله می‌شود.»

اردوغان در ادامه انتقادهای خود همچنین تاکید کرد: «رژیم اسد و کشورهای حامی آن به طور مداوم گروه‌های تروریستی مثل داعش و “یگان‌های مدافع خلق” را پروبال میدهند.» رئیس جمهوری ترکیه در بخش دیگری از صحبت‌های خود از “فرق‌گذاری برخی‌ها” بین دو گروه تروریستی “پ ی د” و “پ ک ک” انتقاد کرد و آن را “دورویی” خواند.

وی با ابراز این سخنان بار دیگر به دیدار فرستاده آمریکا از کوبانی اعتراض کرد. اردوغان روز چهارشنبه (۱۱ فوریه/ ۲۲ بهمن) آمریکا را متهم کرده بود که با تروریست ندانستن دو گروه کرد “حزب اتحاد دموکراتیک سوریه” و “یگان‌های مدافع خلق”، خونریزی در خاورمیانه را تشدید کرده است.

رئیس‌جمهور ترکیه همچنین گفت که با ادامه بمباران جنگنده‌های روس و حملات نیروهای رژیم بشار اسد امکان دارد حدود ۶۰۰ هزار پناهجو به ترکیه بیایند و کشورش برای چنین شرایطی آماده می‌شود. وی از نقش سازمان ملل متحد انتقاد کرد و گفت که سازمان ملل به جای اینکه چاره‌اندیشی بکند از ترکیه خواسته مرزهای خود را بگشاید و این نشانه عدم صداقت است.

اردوغان در همایش اقتصادی آنکارا یک بار دیگر تاکید کرد که جامعه جهانی برای جلوگیری از “پاکسازی قومی” در سوریه اقدام کند و بحران سوریه بدون تاسیس یک منطقه حائل حل و فصل نخواهد شد.

به گزارش دویچه وله؛ وی در پایان سخنرانی خود همچنین هشدار داد که “ممکن است صبر ترکیه در خصوص جنگ سوریه لبریز شود و این کشور مجبور شود اقدام کند”.