اردوغان: دولتی مستقل در شمال عراق تشکیل نمی‌شود

0
254

رئیس جمهور ترکیه تأکید کرد دولتی مستقل در شمال عراق تاسیس نمی‌شود، بلکه برعکس زخمی توسط افرادی ایجاد شده است و همواره خونریزی خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری آناتولی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور و رهبر حزب عدالت و توسعه ترکیه طی سخنانی در نشست شورای استانی این حزب در ارزروم گفت: «دولتی مستقل در شمال عراق تاسیس نمی‌شود، بلکه برعکس زخمی توسط افرادی ایجاد شده و همواره خونریزی خواهد کرد. چشم‌پوشی نسبت به این واقعیت به نفع ما، برادران کرد عراق و سایر اقشار مردم نیست».

ادامه اظهارات رئیس جمهور ترکیه در نشست مذکور به شرح زیر است:

-آمادگی خود برای مقابله با هرگونه تحول منفی در منطقه را به کشورهای همسایه؛ شامل ایران، دولت مرکزی عراق و سوریه اعلام کردیم. اجازه نمی‌دهیم این تحولات در اکثر مناطق موجود در نقشه یکجانبه اداره اقلیم کرد عراق رخ دهد.

-رفراندمی که با آتش‌زدن مراکز ثبت احوال و اسناد و اجبار مردم منطقه به کوچ از راه های غیرقانونی و ناعادلانه انجام شده است را نمی‌توانیم بپذیریم.

-به هیچ عنوان نسبت به اقدامات گذشته خود پشیمان نیستیم، اما شرایط تغییر کرده است. اداره اقلیم کرد شمال عراق علی‌رغم مخالفت ترکیه که همه نوع حمایتی از آنان کرده است چنین اقدامی انجام داد. بنابراین تاوان آن را نیز خواهند پرداخت.

-اغلب مناطقی که اداره اقلیم کرد بصورت یکجانبه آنها را جزیی از نقشه خود کرده است، عرب یا ترکمن‌نشین و بر اساس قوانین بین المللی «مناطق مورد مناقشه‌» هستند. این‌ها می‌گویند کرکوک مال ماست. درحالی‌که در تاریخ کرکوک شما اصلا وجود نداشتید.

-قادر به تجزیه و تقسیم وطن ما نیستند. کسانی که چنین قصدی بکنند تاوان بسیار سنگینی را پس خواهند داد. اکنون پس نیز می‌دهند و خواهند داد. تا نابودی تمام تروریست ها مبارزه با آنها را ما ادامه خواهیم داد. عکس این مسیر حرکت نخواهیم کرد. هیچ کس حق و صلاحیت برهم زدن آرامش ملت ما را ندارد.

-می‌دانیم نیروهایی که اکنون برای تجزیه عراق و سوریه هرگونه دسیسه‌ای می چینند، چگونه برای تقویت وحدتی که در شرایط فوق‌العاده به دست آمده است تلاش می‌کنند. کسب استقلال با بازیچه دست مستکبرین شدن تفاوت دارد.

مطلب قبلیبا هفتاد و هفت میلیارد تومان در هر سال چه می توان کرد؟! بقلم بانو محترم مومنی روحی
مطلب بعدیممانعت اطلاعات سنندج از گرفتن وکیل برای رامین و افشین حسین پناهی
پوریا نژادویسی
فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد برنامه برنامه سازی تلویزیون از دانشکده صدا و سیما. کارمند سابق معاونت سیاسی سازمان صدا و سیما ( اداره کلّ اخبار و اطلاعات ) تهیه کننده و کارگردان برنامه‌هایی‌ چون : دختران فراری پارک ملت- مجموعه عاشوراییان- ماجرای ورود گوشت‌های آلوده به کشور- هویت- رنگ و نقش- سیمای خانواده؛ قسمت خانواده و جوان- سازنده اولین فیلم آموزشی در خصوص نحوه چگونگی‌ رأی گیری برای ستاد انتخابات وزارت کشور- فیلم مستند دیدار سفیر کشور ژاپن در ایران از شهر همدان- مجری و خبرنگار مراکز ؛ تهران ؛ کیش ؛ همدان ؛ فارس- مسول پوشش خبری زلزله بم در سال۱۳۸۲- سر تیم خبری جلسات هیات دولت- سر تیم خبری جلسات بیت رهبری- سر تیم خبری سفرهای هیات دولت- عضو تیم خبری سفرهای رهبری- یکی‌ از عکاسان پروژه محرمانه قرار گاه سازندگی خاتم الانبیا در سایت ( قرب نوح )- همکار در برنامه‌های مختلف با عناوین دیگر چون : مشاور ؛ یکی‌ از کارگردانان هنری ؛مشاور مجری طرح ؛ نماینده حراست ؛ ناظر کیفی و پخش و ... **- عضو شورای عالی‌ تحقیق و مبارزه با مواد مخدر در وزارت کشور - عضو هسته مرکزی گزینش کلّ کشور - دبیر کنگره وزرای شهید هیات دولت در ریاست جمهوری - نماینده بنیاد شهید در ستاد کلّ نیروهای مسلح ( سماجا ) ديگر مسئوليت های پوريا نژاد ويسی از اين قرار است: - همکاری با نشريه گل آقا - همکاری کوتاه مدت با روزنامه کيهان در سال ۱۳۷۸ - تهيه کننده ی برنامه پرسش و پاسخ با دختران فراری پارک ملت، که از بخش خبری شبکه دوم تلويزيون جمهوری اسلامی پخش شد - سازنده ی اولين فيلم آموزشی انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا - دبير کنگره ی وزراء شهيد هيئت دولت - عضويت در گروه تحقيق مبارزه با مواد مخدر استاندری همدان - نماينده ی فرماندار همدان در اولين دوره ی انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا در سال ۱۳۷۷ - سازنده ی فيلم مستند آشورا برای معاونت سياسی استانداری همدان - تهيه کننده و مجری برنامه ی خبری با عنوان "دانشجويان انقلاب چرا؟" برای بنياد حفظ آثار ارزشهای دفاع مقدس - مجری صدا و سيمای استان همدان، تهران و کيش در سال های ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۲ - مسئول پيگيری جلسه ی سخنرانی حسين لقمانيان در همدان - يکی از همکاران مطبوعاتی در رابطه با سفر خامنه ای به همدان - مدير بازرگانی روزنامه ی اعتماد در همدان و ...