اردوغان: ترکیه “منبع الهام” جهان است

0
124

رئیس‌جمهور ترکیه کشورش را الهام‌بخش سایر ممالک جهان خواند. به گفته او، “رشد اقتصادی، دمکراسی قوی و سیاست خارجی دوراندیش” این کشور می‌تواند الگویی برای منطقه و جهان باشد.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه در پیامی به مناسبت فرا رسیدن “روز جمهوری” در استانبول این کشور را به عنوان “منبع الهام” سایر کشورها ستود.

او گفت، ترکیه به واسطه “رشد اقتصادی، دمکراسی قوی، پیوند با ارزش‌های بنیادین بشری و سیاست خارجی قاطعانه و دوراندیش خود همچنان منبع الهامی برای منطقه و جهان است.”

اردوغان از مقاومت مردم در برابر کودتای ۱۵ ژوئیه در این کشور ستایش کرد؛ کودتایی که قصد آن براندازی دولت او بود.

رئیس‌جمهور ترکیه گفت: «در یک شب مردم ما به تمامی جهان نشان دادند که با مبارزه مستقل راسخ به جنگ تلاش جدید برای اشغال می‌روند.»

در مراسم “روز جمهوری” که یادآور تأسیس جمهوری ترکیه در ۹۳ سال پیش است بینالی ییلدریم، نخست‌وزیر ترکیه اعلام کرد، ترکیه “امروز به یکی از کشورهای احترام برانگیز جهان معاصر” تبدیل شده است.

در ترکیه دست کم تا اواسط ژانویه مقررات وضعیت اضطراری حاکم است؛ مقرراتی که توسط اردوغان بعد از کودتای نافرجام ژوئیه برقرار شد.

اتحادیه اروپا در مورد دستگیری‌های گسترده و اخراج‌ مظنونان که با دستورهای اردوغان در وضعیت اضطراری انجام می‌شود ابراز نگرانی عمیق کرده است.

مدافعان حقوق بشر این کشور را به اعمال شکنجه متهم کرده‌اند. بنا بر گزارش رسانه‌های دولتی‌، در حال حاضر بیش از ۳۶هزار نفر در حبس موقت به سر می‌برند. این‌ افراد مظنون به همکاری با جنبش گولن‌اند.

به گزارش دویچه وله؛ اردوغان فتح‌الله گولن، واعظ ترک مقیم آمریکا را مسئول کودتای سال جاری می‌شناسد. گولن این اتهام را رد کرده است.