اذعان چین به از بین بردن نمونه‌های گرفته شده از اولین مبتلایان به ویروس کرونا

0
191

در حالی که اختلافات و تبادل اتهام‌ها میان چین و آمریکا در ماه‌‌های اخیر درباره ویروس جدید کرونا ادامه یافته دو کشور را تا آستانه قطع رابطه پیش برده است، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا پنج‌شنبه اظهار داشت که او در شرایط کنونی دیگر حاضر به ارتباط با همتای چینی‌اش نیست.

در همین راستا چین جمعه ۱۵ ماه مه ۲۰۲۰ اذعان کرد که به آزمایشگاه‌های غیر دولتی در این کشور دستور داده تا نمونه‌های گرفته شده از اولین مبتلایان به ویروس کرونا در مراحل آغازین شیوع آن را از بین ببرند.

روزنامه “South China Morning“ که در هنگ کنگ منتشر می‌شود به نقل از یک مقام مسئول در کمیته ملی بهداشت چین گفته که اقدام پکن در از بین بردن نمونه‌های گرفته شده از اولین مبتلایان به ویروس کرونا با هدف پیشگیری از وقوع خطر بر سلامت بیولوژیکی در آزمایشگاهها و جلوگیری از بلایای جانبی ناشی از بیماری‌های ناشناس انجام شده است.

این مقام مسئول در کمیته ملی بهداشت چین گفت زمانی که برای اولین بار در ووهان شیوع بیماریی شبیه به التهاب ریوی گزارش شد، آزمایشگاههای چین در سطح ملی سرگرم تحقیق برای شناسایی عامل بیماری‌زا بودند.

او همچنین گفت که مقامات چینی بنا بر تحقیقات انجام شده و نظر کارشناسان تصمیم گرفتند که بیماری ابتلا به ویروس جدید کرونا را از نوع دوم بیماری‌های شدیدا خطرناک طبقه‌بندی کرده و تدابیر ایمنی بیولوژیک را بر نمونه‌های جمع‌آوری شده، جابجایی شده و فعالیت‌های آزمایشگاهی به مورد اجرا گذاشته و علاوه بر آن نمونه‌های اخذ شده را از بین ببرند.

شایان ذکر است روابط چین و آمریکا در دوره اخیر و در پی شیوع همه‌گیر کرونا که تاکنون باعث جان‌باختن بیش از ۳۰۰ هزار تن در سرتاسر جهان شده است تا حدود زیادی متشنج شده است.

چین اکنون در صحنه بین‌المللی با اتهام‌هایی از سوی کشورهای جهان مواجه است که آن را در فاجعه انتشار سریع ویروس کرونا به نقاط مختلف جهان مقصر می دانند.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا بارها چین را متهم کرده بود که در اواخر سال گذشته مانع از تقدیم نمونه‌های ویروس کرونای اخذ شده از بیماران چینی شده است و آنها را به طور زودهنگام از بین برده است.

از طرفی بنا به یادداشت صادره در فوریه ۲۰۲۰ از سوی کمیته منطقه‌ای بهداشت چین از تمامی کسانی که با نمونه‌های گرفته شده از اشخاص مبتلا به کرونا تعامل داشته‌اند خواسته شده تا بدون موافقت طرف‌های ذیربط به تحویل این نمونه‌ها اقدام نکنند.

بنا به این یادداشت از آزمایشگاه‌های غیر دولتی که نمونه‌هایی را در مراحل آغازین انتشار بیماری کرونا به دست آورده‌اند خواسته شده که یا آنها را از بین برده و یا به مرکز پیشگیری و مبارزه با بیماریها ارسال کنند.

بنا به آمار گردآوری شده توسط خبرگزاری فرانس پرس ویروس جدید کرونا تاکنون باعث مرگ بیش از ۳۰۰ هزار نفر و ابتلای بیش از ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر در ۱۹۶ کشور جهان شده است.

العربیه نوشت؛ این در حالی است که در ایالات متحده آمریکا که بیش‌ترین کشور آسیب دیده از کرونا است تاکنون ۸۵ هزار تن از میان یک میلیون و ۴۰۱ هزار و ۹۴۸ نفر مبتلا به ویروس کرونا، جان باخته‌اند.