اد هریس مردی که هیچ وقت پیر نمی‌شود

0
538

اد هریس ۲۸ نوامبر سال ۱۹۵۰ در شهر نیوجرسی آمریکا به دنیا آمد.

اد هریس با نام کامل ادوارد الن هریس ۲۸ نوامبر سال ۱۹۵۰ در شهر نیوجرسی آمریکا به دنیا آمد. مادرش یک کارمند آژانس مسافرتی و پدرش در یک کتابفروشی کار می کرد. دوران کودکی اِد هریس در شهر زادگاهش سپری شد.

او یک از موفق‌ترین شاگردان مدرسه بود و با درخشش در مسابقات فوتبال مدارس توانسته بود محبوب‌ترین شاگرد در میان همکلاسی‌هایش باشد. با نقل مکان خانواده‌اش به شهر اوکلاهاما، اِد نیز علاقه خود به بازیگری را احساس کرد و بلافاصله در دانشگاه اوکلاهاما در رشته نمایش مشغول به تحصیل شد و پس از کسب تجربه‌های لازم در این زمینه به شهر لس انجلس رفت تا بتواند رویاهایش را دنبال کند.

فعالیت هنری هریس در لس آنجلس با بازی در نقش کوتاهی در سریال «گیبزویل» در سال ۱۹۷۶ آغاز شد، نقشی که بسیار کوتاه بود. اما پس از این سریال، او موفق شد در سریال‌های «دلوکیو» و «کاراگاه راکفورد» نقش‌های بهتری بدست بیاورد.

اولین بازی سینمایی اِد هریس در تاریخ ۱۹۷۸ و در فیلم «اغما» صورت گرفت با این حال بازی در کنار چارلز برانسون در فیلم «خط مرزی» بود که نام او را بر سر زبان‌ها انداخت. هریس در سال ۱۹۸۳ با بازی در فیلم «چیز حسابی» به کارگردانی فیلیپ هافمن خوش درخشید اما علی رغم بازی خوبش در این فیلم موفق به نامزدی اسکار نشد.

همکاری هریس با کارگردانان بزرگ ادامه داشت و طی این مدت او موفق شد دو بار نامزدی اسکار نقش مکمل مرد برای بازی در فیلم‌های «آپولو ۱۳» و «نمایش ترومن» را بدست بیاورد تا اینکه او در سال ۱۹۹۹ تصمیم به ساخت فیلمی درباره نقاش بزرگ، جکسون پولاک گرفت.

فیلمی که خودش کارگردان آن بود و برای بازی در نقش پولاک نیز موفق شد این بار نامزد اسکار بهترین بازیگر نقش اصلی مرد شود. «پولاک» ثابت کرد که اِد هریس علاوه بر بازیگری، کارگردان با استعدادی نیز می‌باشد.

به گزارش میزان؛ او در حال حاضر در چهار پروژه برای سال ۲۰۱۷ قرارداد بسته و اخباری مبنی بر حضور او در فصل دوم سریال «دنیای غرب» منتشر شده است. هریس با بازی در سریال «دنیای غرب» قدرت بازیگری‌اش را بار دیگر به رخ کشید.

Collider