اد رویس: جمهوری اسلامی حتی بدون تقلب در برجام در مسیر تولید سلاح اتمی است

0
253

اد رویس رئیس جمهوری خواه کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا اعلام کرد جمهوری اسلامی حتی بدون تقلب در اجرای برجام، مسیر تولید سلاح اتمی را حفظ کرده است.

آقای رویس در بیانیه‌ای که همزمان با دومین سالگرد برجام منتشر ساخت تاکید کرد که آمریکا باید اقدامات خود علیه حمایت جمهوری اسلامی  از تروریسم، نقض حقوق بشر و فعالیت‌های نقض کننده روح توافق برجام را تشدید کند.

او گفت که توافق اتمی به رژیم جمهوری اسلامی  فرصت می‌دهد حتی بدون آن که تقلب کند در مسیر تولید سلاح اتمی باقی بماند. به گفته آقای رویس، دو سال پس از اعلام توافق اتمی از سوی باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین، آیت الله‌ها هنوز سرگرم فعالیت برای تولید بمب اتمی هستند.

رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا همچنین ضمن ابراز نگرانی درباره برنامه موشکی جمهوری اسلامی، آزمایش موشک‌های بالیستیک را اقدامی مغایر با قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد دانسته است.

آقای رویس بیشتر نگرانی خود را از همکاری جمهوری اسلامی و کره شمالی در زمینه تولید سلاح اتمی کرده و گفته بود که سفر دانشمندان جمهوری اسلامی به کره شمالی توجه او را جلب کرد.

پرزیدنت ترامپ از زمان مبارزات انتخاباتی خود همواره توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی را بدترین معامله‌ای خوانده است که می‌توانست صورت گیرد .

او در آن هنگام گفته بود: «من مدت‌هاست که معاملات و توافق‌های فوق‌العاده‌ای انجام داده‌ام. کار من همین است. اما هرگز در سراسر عمرم این چنین معامله‌ای که با بی‌کفایتی برایش مذاکره شده باشد، ندیده‌ام.»

به کزارش صدای آمریکا؛ در همین روابطه، روزنامه اسرائیلی اورشلیم پست به گزارش‌های سازمان‌های اطلاعاتی آلمان استناد کرده است که می‌گویند شواهدی وجود ندارد که جمهوری اسلامی کاملاً برنامه اتمی خود را کنار گذاشته باشد. این سازمانها همچنین اعلام کرده‌اند که ایران برای برنامه موشکی خود به دنبال تهیه فن آوری حمل کلاهک اتمی است.