«ادریس البا» درنقش «ماندلا»..

0
166

«ماندلا : مسیر طولانی آزادی»‌ قرار است ۲۹ نوامبر ۲۰۱۳ اکران شود.

 سینما خبر گزارش داد؛ «ماندلا : مسیر طولانی آزادی»‌ جدیدترین فیلم بازیگر سیاه پوست آمریکایی «ادریس البا» است که در نقش رهبر آزادیخواه آفریقای جنوبی ظاهر شده است.

فیلمی درامی برگرفته از زندگی «نلسون ماندلا»‌رهبر آفریقای جنوبی است که «جاستین چادویک» بر اساس فیلمنامه ای به قلم «ویلیام نیکلسون»‌ کارگردانی آن را بر عهده دارد. داستان فیلم زندگی خصوصی میانسالی ، تحصیلات و ۲۷ سال زندان ماندلا را شرح می دهد .

«ادریس البا»‌ در نقش اصلی ماندلا و «نائومی هریس» در نقش همسر او «وینی» بازی کرده اند.

ادریس آکونا البا (به انگلیسی: Idris Akuna Elba)‏ (متولد ۶ سپتامبر ۱۹۷۲) بازیگر تلویزیون، تئاتر و فیلم بریتانیایی است. او در فیلم‌هایی همچون بازنده‌ها و سارقان نقش‌آفرینی نموده است.

نِلسون رولیهلاهلا ماندِلا (زادهٔ ۲۶ تیر ۱۲۹۷ خورشیدی برابر با ۱۸ ژوئیه ۱۹۱۸) نخستین رئیس جمهور آفریقای جنوبی است که در انتخابات دموکراتیک عمومی برگزیده شد. وی پیش از ریاست جمهوری از فعالان برجستهٔ مخالف آپارتاید در آفریقای جنوبی و رهبر کنگره ملی آفریقا بود. او به خاطر دخالت در فعالیت‌های مقاومت مسلحانه مخفی محاکمه و زندانی شد. مبارزه مسلحانه، برای ماندلا، آخرین راه چاره بود؛ او همواره پایبند به عدم توسل به خشونت بود.

ماندلا در طول ۲۷ سال زندان، که بیشتر آن را در یک سلول در جزیره روبن سپری کرد، مشهورترین چهرهٔ مبارزه علیه آپارتاید در آفریقای جنوبی شد. گرچه رژیم آپارتاید و ملت‌های طرفدار آن وی و کنگره ملی آفریقا را کمونیست و تروریست می‌دانستند، مبارزه مسلحانه بخشی جدایی‌ناپذیر از مبارزه علیه آپارتاید بود. ماندلا پس از آزادی از زندان در سال ۱۹۹۰، سیاست صلح‌طلبی را در پیش گرفت، و این امر منجر به تسهیل انتقال آفریقای جنوبی به سمت دموکراسی‌ای شد که نماینده تمامی اقشار مردم باشد.

ماندلا پس از دریافت جوایزی در طول چهار دهه، هم اکنون یک چهره سرشناس دولتمرد است که همچنان در مورد مسائل مهم عقاید خود را ابراز می‌دارد. او را در آفریقای جنوبی اغلب تحت عنوان مادیبا می‌شناسند، این عنوان افتخاری را بزرگان خاندان ماندلا به وی داده‌اند. این عنوان دیگر مترادف با نام نلسون ماندلاست. بسیاری از مردم آفریقای جنوبی نیز به نشانه احترام وی را ‘مخولو’ (پدربزرگ) صدا می‌زنند.