ادامه واکنش‌های بین‌المللی به تهدید اسرائیل توسط خامنه‌ای

0
281

واکنش‌های انتقادی به اظهارات ضد اسرائیلی و یهودی‌ستیزانه خامنه‌ای و دیگر کارگزاران حکومت جمهوری اسلامی ادامه دارد. وزیر دفاع آلمان می‌گوید سخنان خامنه‌ای در مورد “محو اسرائیل” صلح و امنیت جهانی را به خطر می‌اندازد.

پیام‌های توئیتری خامنه‌ای و سخنان دیگر مسئولان ارشد سیاسی و نظامی جمهوری اسلامی مبنی بر “محو اسرائیل” خشم بسیاری از سیاستمداران غربی را برانگیخته و انتقاد از رهبر جمهوری اسلامی با شدت ادامه دارد.

خبرگزاری فرانسه جمعه دوم خرداد (۲۲ مه) به نقل از وزیر دفاع آلمان، آنه‌گرت کرامپ-کارن‌باوئر نوشت سخنان خامنه‌ای درباره نابودی اسرائیل صلح و امنیت برای “همه ما” را به خطر می‌اندازد و امنیت اسرائیل قابل مذاکره نیست.

وزیر خارجه ایالات متحده نیز اظهارات “منزجرکننده، نفرت‌انگیز و یهودی‌ستیزانه” خامنه ای را محکوم کرد و افزود سران جمهوری اسلامی در توئیتر و دیگر شبکه‌های اجتماعی جایی ندارند.

انتقاد شدید از “لفاظی‌های شرورانه خامنه‌ای”

مایک پومپئو می‌گوید “ما می‌دانیم که لفاظی‌های شرورانه خامنه‌ای” نماینده سنت رواداری مردم ایران نیست. شورای امنیت ملی کاخ سفید هم روز پنج‌شنبه با عبارت‌های تقریبا مشابهی سخنان اخیر خامنه‌ای را به شدت محکوم کرد و در پیامی نوشت: «ما در کنار دوستان اسرائیلی خود ایستاده‌ایم و حق مطلق اسرائیل برای دفاع از خود را به رسمیت می‌شناسیم.»

جوزپ بورل، هماهنگ‌کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز اول خرداد تهدید اسرائیل توسط خامنه‌ای را تهدیدی علیه صلح و امنیت جهانی خواند. او به پیامی از رهبر جمهوری اسلامی واکنش داد که روز چهارشنبه به زبان‌های فارسی، عربی و انگلیسی در توئیتر منتشر شده بود.

خامنه‌ای در پیام دیگری نوشت که او از هر ملت و گروهی، در هر کجای دنیا که علیه “رژیم اسرائیل” بجنگد، حمایت خواهد کرد و هیچ ابایی در بیان این حمایت ندارد.

تهدیدهای خامنه‌ای و دیگر مسئولان ارشد جمهوری اسلامی علیه اسرائیل در آستانه “روز قدس” که در آخرین جمعه ماه رمضان برگزار می‌شود شدت گرفت.

بنایامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل در واکنش به این تهددها و سخنان خامنه‌ای در پیامی توئیتری نوشت: «او باید بداند که هر رژیمی که اسرائیل را تهدید به نابودی کند، در معرض خطر مشابه قرار خواهد گرفت.»

همزمان با این تحولات گروهی، که ظاهرا از سوی جمهوری اسلامی هدایت می‌شوند، بسیاری از سایت‌های اینترنتی اسرائیل را هدف یک حمله سایبری با پیام‌های تهدید‌آمیز قرار دادند.

حمله سایبری با تصویر تل‌آویو به آتش‌کشیده

خبرگزاری فرانسه به نقل از رسانه‌های اسرائیلی گزارش داد در این حمله سایبری که روز پنج‌شنبه رخ داد بیش از هزار وب‌سایت شرکت‌ها، اداره‌ها و سازمان‌های مردم‌نهاد هدف قرار گرفته‌اند و بر روی صفحه آنها تصویری از کلان‌شهر تل‌آویو در حال سوختن در آتش قرار گرفته است.

بر روی وب‌سایت‌های هک شده لینکی قرار دارد که با فعال کردن آن ویدئویی از به آتش کشیده شدن شهرهای مختلف اسرائیل با این عبارت مشاهده می‌شود: «آماده یک غافل‌گیری بزرگ باشید.»

گرچه سیدعلی خامنه‌ای ادعا کرد که “محو اسرائیل” به معنای محو یهودیان نیست پیام این عبارت و تصویر شهرهایی که در شعله آتش می‌سوزند برای بسیاری یادآور هولوکاست (نسل‌کشی یهودیان در دوران جنگ جهانی دوم) است.

دویچه وله نوشت؛ مسئولان امنیت سایبری اسرائیل می‌گویند که چنین حملاتی هر سال در آستانه روز قدس اتفاق می‌افتد و از شهروندان خواسته‌اند روی لینکی که روی سایت‌های هک شده قرار دار کلیک نکنند.