ادامه قیام مردم ایران در شهرهای مختلف

0
50

گزارش شاهدان عینی و ویدیوهایی که از شهرهای مختلف ایران در روز و شامگاه جمعه ۲۰ آبان منتشر شده نشان می‌دهد که معترضان در ده‌ها شهر ایران، به خصوص در کُردستان و بلوچستان به خیابان‌ها آمده‌اند.

بر اساس فراخوان قبلی سازمان هماهنگی اعتراضات بلوچستان، «سهاب»، مردم بعد از نماز جمعه در شهرهای مختلف استان سیستان و بلوچستان، تجمع‌های اعتراضی برگزار کردند.

در ویدیویی که از شهر راسک منتشر شده، مردم در این شهر، ضمن فریاد «مرگ بر خامنه‌ای»، پرچم جمهوری اسلامی را در یکی از میادین شهر به آتش کشیدند.

ویدیویی که از شهر «پیشین» از توابع راسک منتشر شده، نشان می‌دهد که معترضان مقابل پایگاه نظامی این شهر تجمع کرده‌ و شعارهایی علیه سران جمهوری اسلامی سر می‌دهند.

همچنین تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که به‌دنبال گسترده‌تر شدن اعتراضات مردمی در شهر خاش، معترضان تابلوی یکی از بلوارهای این شهرستان که به اسم «قاسم سلیمانی» فرمانده کشته شده نیروی قدس سپاه پاسداران نامگذاری شده بود را به عنوان یکی از نمادهای «کودک‌کشی» سپاه، کشتار مردم بلوچ و استبداد رژیم جمهوری اسلامی به زیر پای خشم خود کشیده‌اند.

در زاهدان نیز تجمع گسترده‌ای در مقابل مسجد مکی این شهر برگزار شده و نمازگزاران و شهروندان معترض، به دادخواهی جان باختگان جمعه خونین زاهدان، شعار «امسال سال خونه سِدعلی سرنگونه» سردادند.

در تهران نیز محله‌های مختلفی به اعتراضات پیوستند. بر اساس ویدیوهای منتشر شده از چهارراه سرسبز در شرق تهران، ساکنان این محله در شامگاه جمعه بیستم آبان تجمع کرده و علیه علی خامنه‌ای، شعار «مرگ بر دیکتاتور» سر دادند.

همچنین در ویدیویی که از تهران و مربوط به مراسم چهلم مهدی فرخی پور، از کشته شدگان خیزش جاری منتشر شده، جمعی از مردم سوگوار و معترض تهران جمعه ۲۰ آبان شعارهای ضد رژیم جمهوری اسلامی از جمله «مرگ بر دیکتاتور» و «حکومت بچه‌کش نمی‌خواهیم» سر دادند.

همزمان شامگاه جمعه بیستم آبان، پایگاه بسیج «امام علی» شهر کازرون در استان فارس، به عنوان یکی از مقرهای نیروهای سرکوب در این شهر، با استفاده از بمب دست‌ساز آتش‌زا هدف قرار گرفت.

در شهرهای کُردستان نیز تظاهرات با شدت در جریان بود و در سردشت در استان آذربایجان غربی نیز در واکنش به کشته شدن «هیمن حمزه»، کولبر اهل سردشت توسط نیروهای هنگ مرزی، یک پاسگاه و یک دستگاه خودروی نظامی نیروهای هنگ مرزی در این منطقه به آتش کشیده شده است.