ادامه ادامه دستگیری‌ فعالان مدنی: بازداشت دو فعال حقوق زنان در تهران توسط اطلاعات سپاه

0
500

ماموران امنیتی روز دهم شهریور هدی عمید و نجمه واحدی را دستگیر و بدون اطلاع وکیل و خانواده، به بازداشتگاه نامعلومی منتقل کردند. این دو فعال حقوق زنان در زمینه آموزش فعالیت می‌کنند و قرار بود روز سیزدهم شهریور در تهران کارگاهی آموزشی، با عنوان شروط ضمن عقد ازدواج برگزار کنند.

یک منبع مطلع گفت، هدی عمید وکیل دادگستری و نجمه واحدی دانش آموخته جامعه شناسی روز دهم شهریور به طور جداگانه در منازل شخصی بازداشت شدند، نهاد بازداشت کننده آنان اطلاعات سپاه پاسداران اعلام شده اما از اتهامات و محل نگهداری آنان اطلاعی در دست نیست.

وبسایت برابری که درباره لایحه ای به نام تامین امنیت زنان اطلاع رسانی می‌کند، روز دهم شهریور در حساب توییتری اش اعلام کرد کارگاه آموزشی شروط ضمن عقد ازدواج به دلیل بازداشت برگزار کنندگان، لغو شده است: « پس از بازداشت نجمه واحدی و هدی عمید ، کارگاه آموزشی شروط ضمن عقد که بنابود روز سه‌شنبه ۱۳شهریور برگزار شود لغو شد.

قوانین جمهوری اسلامی بسیاری از حقوق زنان چون حق طلاق، حق حضانت فرزند و حق سفر را به مردان یا اجازه آنان واگذار کرده است اما زنان هنگام ازدواج میتوانند با استفاده از شرایط ضمن عقد، به بخشی از حقوق خود دست پیدا کنند.

به گزارش خبرنامه ملی ایرانیان به نقل از کمپین حقوق بشر در ایران؛ یکی از فعالان حقوق زنان روز یازدهم شهریور گفت کارگاه های آموزشی مورد اشاره قانونی و با مجوز بوده و دلیل بازداشت این دو فعال حقوق زنان از سوی سپاه مشخص نیست: «خانم عمید و واحدی به جز کارگاه آموزشی برای زنان، فعالیت مشترک دیگری نداشتند که بهانه بازداشت آنان باشد، کارگاه های آموزشی هم با مجوز و قانونی بوده و قبلا هم مشابه آن برگزار شده و می شود، هنوز به خانواده ها چیزی اعلام نشده و اتهام دقیقی به کسی گفته نشده است.»