اختلاف شدید مقتدی صدر و جناح‌های وابسته به جمهوری اسلامی

0
219

منابع مطلع عراقی، یکشنبه ۵ دسامبر، در گفت‌وگو با «العربیه» از وجود اختلافات شدید میان مقتدی صدر، رهبر جنبش صدری‌‌ها و جناح‌های مسلح وابسته به جمهوری اسلامی که در انتخابات اخیر شکست خورده‌اند، خبر دادند.

این منابع تاکید کردند که اظهارات متناقض طرفین پس از پایان نشست اخیر نشان از شکافی عمیق وعدم توافق بین آنها بر سر هر نوع برنامه مشترک برای تشکیل دولت آینده در بغداد دارد.

به‌رغم اظهارات روز گذشته صادق الحسناوی، یکی از اعضای دفتر صدر، که در آن گفته بود دیدار مقتدی صدر با اعضای «چارچوب هماهنگی» به تشکیل کمیته‌های هماهنگی برای ادامه گفت‌وگو و رفع موانع منجر شد، اما حقایق و واقعیت‌های و اظهارات هادی العامری پس از نشست نشان می دهد که هیچ افقی برای یک راه حل سیاسی جهت تشکیل دولت توافقی در آینده نزدیک در بغداد وجود ندارد.

العامری، رئیس ائتلاف الفتح، یکی از چهره‌های نزدیک به جمهوری اسلامی به ویژه به سپاه قدس که جناح‌های مسلح تحت فرمان او نیز از سوی عراقی‌ها به قتل جوانان معترض این کشور متهم‌اند، روز شنبه، ادعای خود مبنی بر «تقلب در انتخابات پارلمانی» این کشور که در دهم اکتبر سال جاری برگزار شد را تکرار کرد.

العربیه نوشت؛ در همین حال، یک منبع آگاه گفت، در جریان نشست بین مقتدی صدر و جریان وابسته به جمهوری اسلامی موسوم به «چارچوب هماهنگی» (نوری المالکی و هادی العامری وقیس الخزعلی) انجام شد، این نشست به مشاجره و درگیری لفظی بین صدر و المالکی، رئیس ائتلاف دولت قانون، منجر شد اما مداخله و میانجیگری العامری فضای جلسه را آرام کرد و در نهایت بدون توافق نشست پایان یافت.

طبق گفته این منبع، شکاف عمیق و اختلاف شدید بین رقبای سیاسی شیعه در عراق، حل‌شدنی نیست، به‌خصوص که این اختلاف و دوگانگی آشکار بین رهبر جریان صدری‌ها و الخزعلی رهبر شبه‌نظامیان «عصائب اهل حق» که عراقی‌ها او به وابستگی علنی به رژیم تهران متهم می‌کنند، بسیار آشکار و با شدت بیشتر آشکار شده است.

«عصائب اهل حق» از گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به جمهوری اسلامی است که از سوی ایالات متحده به انجام اقدامات تروریستی درعراق متهم است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید