احداث کارگاه تولید سکوهای موشک‌انداز در سوریه توسط سپاه

0
233

دیدبان حقوق بشر سوریه، روز چهارشنبه ۲۳ ژوئن گزارش کرد که سپاه پاسداران جمهوری اسلامی با کمک شبه‌نظامیان حشد الشعبی عراق در مناطقی از سوریه گارگاه‌هایی برای ساخت سکوهای موشک‌انداز احداث کرد.

دیدبان حقوق‌بشر سوریه در این گزارش آورده که سپاه پاسداران جمهوری اسلامی منطقه غرب فرات را به یک «مستعمره جمهوری اسلامی» در خاک سوریه تبدیل کرده است.

این نهاد حقوق بشری سوریه در ادامه تاکید کرد سپاه پاسداران جمهوری اسلامی و نیروهای حشد الشعبی عراق طی ساعات گذشته آزمایشات عملی برای پرتاب موشک از این سکوها را انجام داده‌اند.

طبق منابع دیدبان حقوق بشر، این کارگاه‌ها تولید سکوی‌های موشک‌اندازه محلی در سوریه را از اوایل ماه ژوئن و اواخر ماه مه گذشته زیر نظر نیروهای جمهوری اسلامی آغاز کرده‌اند.

به گفته این منابع، شبه‌نظامیان در چارچوب این آزمایش‌ها، پرتابگرهای محلی را در بیابانهای المیادین و البوکمال نصب و تعدادی موشک محصول جمهوری اسلامی را برای آزمایش به سمت عمق کویر پرتاب کردند.

العربیه نوشت؛ در تاریخ ۴ ژوئن دیدبان سوریه اطلاعاتی به دست آورد، که نشان می‌داد سپاه و حشد الشعبی در حال ساخت موشک اندازهایی برای پرتاب موشک‎های ساخت جمهوری اسلامی در منطقه المیادین هستند. عملیات تولید در منطقه نظامی «الرحبه» واقع در منطقه «المزارع» انجام می‌شود. این منطقه بزرگترین منطقه تجمع نیروهای جمهوری اسلامی و شبه نظامیان تابع سپاه در حومه شهر المیادین است.

بر همین اساس روند تولید طی چند روز گذشته آغاز و ده‌ها موشک‌انداز برای پرتاب موشک‌های زمین به زمین ساخت جمهوری اسلامی ساخته شدند. با توجه به اینکه جمهوری اسلامی در حال حاضر عملا مبارزه‌ای با داعش نمی‌کند، چرایی حضور موشکی پررنگ جمهوری اسلامی در سوریه، به نگرانی‌های مردم این کشور دامن زده است.