“احتمال حمله تروریستی” به مسابقات فوتبال جام ملت‌های اروپا

0
166

زارت امور خارجه آمریکا به گردشگران آمریکایی هشدار داده است که در زمان برگزای بازی‌های فوتبال جام ملت‌های اروپا ۲۰۱۶ از تردد در مراکز توریستی، رستوران‌ها و ایستگاه‌های حمل و نقل عمومی خودداری کنند.

وزرات امور خارجه آمریکا روز سه‌شنبه (۱۱ خرداد) ۳۱ مه با صدور بیانیه‌ای به اتباع خود درباره سفر به اروپا هشدار داد. رویدادهای مهمی چون برگزاری مسابقات فوتبال جام ملت‌‌های اروپا ۲۰۱۶ در فرانسه احتمال بروز حملات تروریستی را بیشتر می‌کند.

در سایت رسمی وزرات امور خارجه آمریکا آمده است: «ما به شهروندان آمریکا درخصوص بروز حملات تروریستی در اروپا هشدار می‌دهیم. اهدافی چون اماکن دیدنی، رستوران‌ها، مراکز تجاری و یا وسایل حمل و نقل عمومی می‌تواند مورد حملات تروریستی واقع شوند. این هشدار تا ۳۱ ماه اوت اعتبار دارد.»

هشدار آمریکا بیشتر به بازی‌های فوتبال جام ملت‌های اروپا ۲۰۱۶ در فرانسه مربوط می شود که قرار است این مسابقات از ۱۰ ژوئن تا ۱۰ ژوئیه برگزار شود.

تارنمای اشپیگل آنلاین می‌نویسد هشدار آمریکا چیز تازه‌ای نیست. اشپیگل پیش‌تر در فوریه ۲۰۱۶ پیرامون “خطر فزاینده” اقدامات تروریستی علیه فوتبالیست‌ها و تماشاگران فوتبال در زمان برگزاری این مسابقات هشدار داده بود.

پتر هنتسلر، رئیس اداره فدرال پلیس ‌آگاهی آلمان هم به روزنامه “بیلد” گفته است سطح تهدیدات اسلام‌گرایان تروریست همچنان بالاست و گروه دولت اسلامی (داعش سابق) طرفداران خود را مرتب فرا می‌خواند تا در اروپا اقدامات ترویستی انجام دهند.

ادامه وضعیت اضطرای در فرانسه تا پایان مسابقات

مقام‌های رسمی فرانسه هم ضمن هشدار در باره احتمال حملات تروریستی گفته‌اند که گروه دولت اسلامی خود را برای حملات تروریستی و بمبگذاری در ماه ژوئن آماده می‌کند. به گفته پاتریک کالوار مدیر اطلاعات و امنیت داخلی فرانسه، شکل جدیدی از حملات تروریستی برنامه‌ریزی می‌شود. بر اساس این طرح اقدامات جدید تروریستی و بمبگذاری‌ها در اماکن عمومی که تعداد زیادی از مردم جمع شده‌اند باید انجام بگیرد.

به کزارش دویچه وله؛ فرانسوا اولاند، رئیس جمهور فرانسه بعد از حملات تروریستی ۱۳ نوامبر سال ۲۰۱۵ در پاریس وضعیت اضطراری اعلام کرد. این وضعیت تا دو ماه دیگر یعنی تا پایان بازی‌های جام ملت‌های اروپا ۲۰۱۶ در فرانسه ادامه پیدا خواهد کرد. اولاند “حداکثر امنیت” را وعده داده و پاتریک کانر وزیر ورزش فرانسه هم گفته هیچ پروژه‌ای مثل مسابقات فوتبال ملت‌های اروپا تا این حد از امنیت و ثبات لازم برخوردار نبوده است.