اجرای دور جدید تحریم‌های آمریکا علیه ایران

0
195

تحریم‌هایی که از نیمه شب اول ژوئیه به اجرا گذاشته شد، کل تجارت خارجی ایران را هدف گرفته است. با اجرای این تحریم‌ها ایران از ارز خارجی کاملا محروم و ضربه دیگری بر ریال وارد می‌شود.

به گزارش صدای آلمان؛ ایالات متحده از روز دوشنبه (اول ژوئیه) رشته تازه‌ای از اقدامات تحریمی شدید را علیه جمهوری اسلامی به اجرا می‌گذارد. هدف این اقدام محروم کردن کامل ایران از ارز خارجی و طلاست.

کنگره آمریکا در روزهای پایانی سال ۲۰۱۲ میلادی تحریم‌های تازه‌ای را علیه ایران تصویب کرد. این مصوبه روز دوم ژانویه ۲۰۱۳ به امضای باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، رسید. کاخ سفید به منظور آمادگی اجرای تحریم‌ها ۶ ماه برای شرکت‌های تجارتی مهلت تعیین کرد.

تحریم‌های تازه کل بخش انرژی، حمل و نقل دریایی، ساخت کشتی و معامله نفت در برابر طلا را در بر می‌گیرد. هدف این است که تمام راه‌های “دور زدن” تحریم‌ها بسته شود، از جمله این راه که ایران بتواند در ازای فروش مواد خام به جای ارز طلا دریافت کند.

تا کنون و با وجود تحریم‌ها، ایران توانسته بود بخشی از بهای فروش نفت و گاز خود را در کشورهای مجاور مانند ترکیه به صورت طلا دریافت کند و سپس از طلا برای خرید کالاهای خارجی استفاده کند. تحریم‌های تازه این امکان را به روی ایران می‌بندد.

قطع کامل تجارت دریایی

با تحریم‌های تازه هرگونه حمل و نقل دریایی با ایران متوقف می‌شود. تنها محموله‌ای که مجاز است به بندرهای ایران حمل شود، دارو و غذاست. تحریم‌ها خرید و فروش فلزات، کالاهای مصرفی و همچنین نرم‌افزارهای مربوط به تولیدات صنعتی را نیز شامل می‌شود.

آمریکا تهدید کرده است شرکت‌هایی که تحریم‌ها را نقض کنند، دارایی آنها در ایالات متحده ضبط و برای همیشه از ورود به بازار ایالات متحده منع می‌شوند.

تحریم‌های تازه عملا تجارت خارجی ایران را فلج می‌کند. در سالهای گذشته ۳۰ شرکت دریایی به بندر شهید رجائی کالا حمل می کردند. به گفته خبرگزاری‌ها تمام این شرکت‌ها کلیه مراودات خود را با بندر مزبور قطع کرده‌اند.

بندر شهید رجائی مهمترین بندر تجاری ایران است که چهارمین بندر مهم منطقه شناخته می‌شود. با طرحی عظیم قرار بود که این بندر با تجهیزات بیشتر توسعه یابد و به یکی از بزرگترین بندرهای جهان تبدیل شود اما این طرح به علت موانعی از جمله تحریم‌های اقتصادی، به اجرا در نیامد.

مقاله قبلیمحمد مصطفایی: رضا پهلوی درخواست و یا شکایتی در دادگاه لاهه ثبت نکرده است
مقاله بعدیآنچه باید فلسطینیان و دولت اسرائیل بدانند
پوریا نژادویسی
فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد برنامه برنامه سازی تلویزیون از دانشکده صدا و سیما. کارمند سابق معاونت سیاسی سازمان صدا و سیما ( اداره کلّ اخبار و اطلاعات ) تهیه کننده و کارگردان برنامه‌هایی‌ چون : دختران فراری پارک ملت- مجموعه عاشوراییان- ماجرای ورود گوشت‌های آلوده به کشور- هویت- رنگ و نقش- سیمای خانواده؛ قسمت خانواده و جوان- سازنده اولین فیلم آموزشی در خصوص نحوه چگونگی‌ رأی گیری برای ستاد انتخابات وزارت کشور- فیلم مستند دیدار سفیر کشور ژاپن در ایران از شهر همدان- مجری و خبرنگار مراکز ؛ تهران ؛ کیش ؛ همدان ؛ فارس- مسول پوشش خبری زلزله بم در سال۱۳۸۲- سر تیم خبری جلسات هیات دولت- سر تیم خبری جلسات بیت رهبری- سر تیم خبری سفرهای هیات دولت- عضو تیم خبری سفرهای رهبری- یکی‌ از عکاسان پروژه محرمانه قرار گاه سازندگی خاتم الانبیا در سایت ( قرب نوح )- همکار در برنامه‌های مختلف با عناوین دیگر چون : مشاور ؛ یکی‌ از کارگردانان هنری ؛مشاور مجری طرح ؛ نماینده حراست ؛ ناظر کیفی و پخش و ... **- عضو شورای عالی‌ تحقیق و مبارزه با مواد مخدر در وزارت کشور - عضو هسته مرکزی گزینش کلّ کشور - دبیر کنگره وزرای شهید هیات دولت در ریاست جمهوری - نماینده بنیاد شهید در ستاد کلّ نیروهای مسلح ( سماجا ) ديگر مسئوليت های پوريا نژاد ويسی از اين قرار است: - همکاری با نشريه گل آقا - همکاری کوتاه مدت با روزنامه کيهان در سال ۱۳۷۸ - تهيه کننده ی برنامه پرسش و پاسخ با دختران فراری پارک ملت، که از بخش خبری شبکه دوم تلويزيون جمهوری اسلامی پخش شد - سازنده ی اولين فيلم آموزشی انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا - دبير کنگره ی وزراء شهيد هيئت دولت - عضويت در گروه تحقيق مبارزه با مواد مخدر استاندری همدان - نماينده ی فرماندار همدان در اولين دوره ی انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا در سال ۱۳۷۷ - سازنده ی فيلم مستند آشورا برای معاونت سياسی استانداری همدان - تهيه کننده و مجری برنامه ی خبری با عنوان "دانشجويان انقلاب چرا؟" برای بنياد حفظ آثار ارزشهای دفاع مقدس - مجری صدا و سيمای استان همدان، تهران و کيش در سال های ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۲ - مسئول پيگيری جلسه ی سخنرانی حسين لقمانيان در همدان - يکی از همکاران مطبوعاتی در رابطه با سفر خامنه ای به همدان - مدير بازرگانی روزنامه ی اعتماد در همدان و ...