اتهام سرقت ادبی به فیلمی که نامزد ۱۳ اسکار شده است

0
236

بازماندگان پل زیندل، نمایشنامه‌نویس آمریکایی سازندگان فیلم تحسین‌شده «شکل آب» را به سرقت ادبی از روی یکی از آثار این نویسنده برنده جایزه پولیتزر مربوط به سال ۱۹۶۹ متهم کرده‌اند.

دیوید زیندل (پسر نمایشنامه‌نویس فقید) مدعی است «شکل آب» بر اساس یکی از نمایشنامه‌های پدرش به نام «بگذار نجوای تو را بشنوم» ساخته شده و به نظر می‌رسد داستان فیلم و نمایشنامه شباهت‌های انکارناپذیر حتی در جزئی‌ترین بخش‌ها با هم دارند. متن زیندل درباره نگهبان یک مرکز پژوهشی است که دل به دلفین اسی در آنجا می‌بازد و می‌کوشد حیوان بیچاره را نجات بدهد.

«شکل آب» به کارگردانی گی‌یرمو دل‌تورو هفته گذشته نامزد دریافت ۱۳ جایزه اسکار از جمله بهترین فیلم، بهترین کارگردان و بهترین فیلمنامه غیراقتباسی شد. فیلمنامه را دل‌تورو با همکاری ونسا تیلر نوشته و داستان درباره یک نظافتچی ناشنوا در آزمایشگاهی در بالتیمور در دهه ۱۹۶۰ است که عاشق موجودی آب‌زی می‌شود و تلاش می‌کند او را نجات دهد. «بگذار نجوای تو را بشنوم» حدود ۵۰ سال پیش در قالب نمایشی تلویزیونی پخش شده بود.

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از گاردین، خبر مربوط به سرقت ادبی سازندگان «شکل آب» از روی نمایشنامه‌ای قدیمی به سرعت در فضای مجازی پخش شده و مدیران شرکت فوکس سرچ‌لایت آن را از اساس فاقد اعتبار دانسته‌اند. سخنگوی این شرکت اعلام کرد دل‌تورو هرگز نه نمایشنامه «بگذار نجوای تو را بشنوم» را خوانده نه نمایش تلویزیونی آن را دیده است. پل زیندل که در ۲۰۰۳ در ۶۶ سالگی از دنیا رفت، سال ۱۹۷۱ برنده جایزه پولیتزر در رشته نمایشنامه‌نویسی شده بود.