اتهامات سنگین بدون مستندات کافی علیه دو ایرانی-آمریکایی

0
247

کاته وفاداری، خواهر کارن وفاداری، شهروند زرتشتی که به همراه همسرش آفرین نیساری در تاریخ ۲۰ جولای ۲۰۱۶ توسط ماموران حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت شده اند، در نامه ای جدید نوشته است این زوج «پس از تقریبا هشت ماه بازداشت» از سوی ابوالقاسم صلواتی، قاضی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب «در یک جلسه قبل از برگزاری دادگاه»، نه تنها به اتهامات جدیدی که در جلسات بازجویی مطرح نشده، متهم شده اند بلکه اتهاماتی که قبلا از سوی بازپرس پرونده به دلیل فقدان مدارک حذف شده بودند مجددا متهم شده اند. خانم وفاداری همچنین در این نامه اشاره کرده «اتهاماتی که به آنها وارد شده می تواند محکومیت ۲۱ سال زندان به همراه داشته باشد و علاوه بر آن می تواند به جریمه نقدی، مصادره خانه و دیگر اموال آنها از جمله اتومبیل‌هاشان  نیز منجر شود.»

کاته وفاداری، خواهر کارن وفاداری که در آمریکا زندگی می‌کند، در نامه جدید خود که در تاریخ ۹ مارس منتشر شده، با بیان این مطالب نوشته است که حتی قاضی صلواتی، وکیل آنها را این در جلسه نپذیرفته و به کارن وفاداری نیز گفته است که وکیلش را باید تغییر دهد.

طبق نوشته کاته وفاداری، این زوج که هر دو تابعیتی (شهروند ایرانی-آمریکایی) هستند در ماههای اول بازداشت به اتهامات داشتن الکل در منزل و معاشرت با دیپلمات های خارجی، جاسوسی و همکاری با دشمنان دولت و حتی نامگذاری خانه شان به «مرکز فساد» متهم شده بودند اما در جلسه تازه خود با قاضی صلواتی به اتهامات «تلاش برای براندازی نظام»، «انتخاب و استخدام جاسوسان از طریق سفارت های خارجی» و «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» هم متهم شده‌اند.

طبق نوشته خانم وفاداری، این زوج بعد از پنج ماه بودن در سلول انفرادی سپاه پاسداران، به بند عمومی منتقل شده اند و در حال حاضر منتظر برگزاری دادگاه خود به ریاست قاضی صلواتی هستند.

کارن وفاداری، شهروند زرتشتی فارغ التحصیل رشته مهندسی الکترونیک و مدیریت از دانشگاه نیویورک است و دوران دبیرستان نیز دانش آموز مدرسه البرز بوده است. آفرین نیساری نیز فارغ التحصیل رشته معماری از ایران است. آنها سه فرزند دارند که هر سه در آمریکا زندگی می‌کنند. این زوج، در منطقه ده ونک تهران زندگی می‌کردند و مدیریت گالری هنری به نام «آن» را به عهده داشتند. این گالری به همراه خانه و اتومبیل‌هایشان پس از بازداشت توسط ماموران مهروموم شد.

کاته وفاداری با اظهار اینکه خانواده آنها به شدت نگران این حجم از اتهامات هستند، نوشته است: «این صحنه سازی ها بر پایه اتهامات واهی است که در آن واقعیت هیج ارزشی ندارد و این برای آینده ازدواج، زندگی و سلامتی کارن و آفرین بسیار نگران کننده است.» خانم وفاداری در جای از نامه خود اشاره کرده حتی مسوولان تا جایی پیش رفته‌اند که «ازدواج مدنی» این زوج را نیز رد کرده‌اند.

طبق اطلاعات خواهر کارن وفاداری، آفرین نیساری در تاریخ ۲۰ جولای ۲۰۱۶ در فرودگاه امام خمینی توسط ماموران حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت شده است. خانم نیساری قرار بوده به کشور ایتالیا برود تا به بیژن بصیری برای انتقال آثارش به نمایشگاه انفرادیش در بیانیال ونیز کمک کند. کارن وفاداری نیز قرار بود چند روز بعد به ایتالیا سفر کند و پس از آن هر دو به آمریکا برای دیدار با سه فرزندشان بروند. آفرین نیساری پس از بازداشت طی تماس تلفنی از بازداشت خود به همسرش اطلاع داده که پس از اینکه آقای وفاداری برای پیگیری وضعیت او به زندان اوین رفته، او نیز بازداشت شده است.

کاته وفاداری در این نامه نوشته است: «در ابتدا قاضی کشیک به آنها گفته است که از آنجا که هیچ مدرکی برای جاسوی آنها وجود ندارد، آنها با حداقل قرار وثیقه آزاد خواهند شد با این حال آنها آزاد نشدند و به جایش به بند دو– الف زندان اوین متعلق به سپاه پاسداران منتقل شدند و در آنجا برای یک ماه نگهداری شدند.

کاته وفاداری که در آمریکا زندگی می کند در این نامه اشاره کرده در زمانیکه این زوج در بند انفرادی سپاه پاسداران بوده اند، «طی ۱۲ روز ماموران خانه و محل کار آنها را تفتیش و بازرسی کرده اند.» ماموران حتی «برخی از آثار هنری در منزل و محل کار را نابوده کرده اند، برخی از آنها را با خود برده اند» و پس از آن «منزل و گالری این زوج را مصادره کرده اند.»

کاته وفاداری با اظهار اینکه «بازجویی اولیه» از آنها «سورئال» بوده، به فشار بازجویان به آفرین نیساری برای جاسوسی علیه دوستان و همسرش اشاره کرده است: « بازجویی‌های اولیه خیلی سورئال بودند. گالری‌های ایرانی نماینده بسیاری از هنرمندان هستند و با مشتریان از کشورهای مختلف در تماس هستند. وزارت اطلاعات بارها به آفرین فشار آورد که در جامعه هنری برای آنها جاسوسی کند. از او خواستند علیه دوستانش و حتا همسرش کارن جاسوسی کند. وقتی با مخالفت او روبرو شدند او را به انفرادی فرستادند.»

خانم وفاداری با اظهار نگرانی از وضعیت آفرین نیساری پس از فشارهای متعدد نوشته است: «آفرین از نظر ذهنی و جسمی تحت فشار زیادی است. او در گفتگویی با مادرش گفته است که وضعیتش غیرقابل تحمل است و ترجیح می دهد بمیرد اگر بخواهند همین طور او را در زندان نگه دارند.»

جعفری دولت آبادی، دادستان تهران روز ۱۲ مرداد ماه بدون ذکر نام این زوج با اشاره «به کشف محل برگزاری مجالس مختلط از سوی دو ایرانی با تابعیت مضاعف» گفته بود خانه‌ای کشف شده که برای برگزاری مجلس مختلط و برای فساد برای برخی دیپلمات‌های کشورهای خارجی و ایرانیان مرتبط مهیا شده بوده است. دادستان تهران حتی گفته بود که در این منزل چهار هزار لیتر مشروب الکلی کشف شده است. جعفری دولت آبادی پس از اشاره به کشف چهار هزار لیتر مشروب گفته بود: «امروز دشمنان انقلاب در مور فساد و فحشا سازمان یافته عمل می‌کنند و این اقدام ضابطان، از ان جهت که پیشگیرانه بوده و نشان از اشراف دستگاه‌های اطلاعاتی و ضابطان بر امور شهر دارد، قابل تقدیر است.»

حسینعلی حاجی دلیگانی، نماینده مردم شاهین شهر در تاریخ ۲۵ آبان ماه در صحن علنی مجلس با اشاره به بازداشت ۱۲ دو تابعیتی و آوردن نام برخی از آنها گفت: «یک زوج جوان با نام کارن و آفرین با تابعیت دوگانه وارد کشور شدند. بروید اطلاعاتشان را دربیاورید ببینید چه بر سر هنرمندان و اشخاص نامدار در این کشور می آورند. در برخی مراکز مشروب به وسیله لوله کشی میل می شود و فیلم ‌آن را می گیرند و بعد تهدید می کنند و باج خواهی می کنند که اگر همکاری نکنید اینها را منتشر می کنیم.»

 کاته وفاداری در انتقاد به اظهارنظر دادستان تهران در نامه‌اش نوشته است: «برای اقلیت مذهبی همانند زرتشتی تفاوتی میان مشروبات الکلی و مثلا سکنجبین نمی‌باشد. هر دو از محصولات مورد استفاده در خانه و زندگی است. زرتشتی در سوگواری شراب می نوشد و یا در ایام دیگر و اعیاد متعدد آیین ما حضور و صرف مشروب در آن امری عادی است. بازداشت به دلیل صرفا داشتن مشروبات الکی در منزل، نقض مقررات جامعه چند آیین و مذهبی، و اصول عرف بوده، و احترام به آداب و سنن همگان امری ضروری است.»

کاته وفاداری همچنین در مورد اتهام میهمانی مختلط با حضور اتباع خارجی نوشته است:‌ «ترکیب میهمانان هر کسی به کار و کسب و زندگی او بستگی دارد. ایراد به ترکیب میهمانان کارن و آفرین به عنوان اتهامات از سو دادستانی محترم بی اساس است. زندگی و کار و کسب معمولی افراد باید در امان باشد.»

 روبرتو توسکانو، سفیر سابق ایتالیا در ایران در آذر ماه ۲۰۱۶  در یک نامه سرگشاده، بازداشت کارن وفاداری و همسرش آفرین نیساری را محکوم کرد. او در این نامه از آنها به عنوان دو تن از “محترم‌ترین افرادی که طی پنج سالی که بعنوان سفیر ایتالیا در تهران خدمت کردم شناختم” نام برد.

به گزارش خبرنامه ملی ایرانیان به نقل از کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران؛سفیر سابق ایتالیا در این نامه مستقیما توجیه مقامات ایرانی در مورد بازداشت کاران وفاداری و همسرش آفرین نیساری را رد کرد و نوشت: “انسان باید واقعا ساده لوح و قربانی تبلیغات باشد که بتواند باورکند این دو به دلیل اینکه به مهمانان خود مشروبات الکلی داده‌اند بازداشت شده اند—به ویژه در پایتختی که بسیاری از مقاماتی که ادعای متدین بودن می‌کنند معروف هستند که با مشروب‌خواری ضدیتی ندارند.”