اتمسفری که هرروز می‌میرد و زنده می‌شود

0
120

نتایج مطالعه‌ای جدید نشان می‌دهد که جو رقیق و باریک یکی از قمرهای سیاره مشتری که Io نام دارد، پس از ورود قمر به سایه سیاره مشتری درهم فرو می‌پاشد و دوباره احیا می‌شود.

 این قمر مکانی دلگیر است، اتمسفری مسموم داشته و فعال‌ترین آتشفشان‌های کل سامانه خورشیدی در آن جمع شده‌اند. اما رویدادی ساده این قمر را به مکانی وحشتناک‌تر تبدیل می‌کند، به گفته دانشمندان مرکز پژوهشی ساوث‌وست در کلرادو اتمسفر این قمر هرروز یکبار پس از قرار گرفتن در سایه سیاره مشتری از بین می‌رود.

دانشمندان از گذشته نسبت به این موضوع مشکوک بودند اما تاکنون امکان مشاهده آن به وجود نیامده‌بود و این اولین‌باری است که امکان مشاهده مستقیم آن فراهم آمده‌است.

براساس نتایج این مطالعه جدید، مشتری در هر روز به مدت دو ساعت سایه خود را روی قمر Io می‌اندازد و همین موضوع باعث کاهش شدید دما در این قمر شده و اتمسفر غنی از دی‌اکسید سولفور قمر منجمد و متلاشی شود. پس از اینکه قمر از زیر سایه مشتری بیرون می‌آید، خورشید به تدریج دمای سطحی قمر را از منفی ۱۶۸ درجه سانتیگراد به منفی ۱۴۸ درجه سانتیگراد افزایش داده و دی‌اکسید سولفور دوباره به اتمسفر بازمی‌گردد.

کل این ماجرا هرروز تکرار می‌شود و با توجه به اینکه یک روز Io برابر ۱٫۷ روز زمینی است، اتمسفر این قمر به صورت مداوم درحال تخریب و احیا است.

براساس گزارش همشهری به نقل از ساینس‌الرت، دانشمندان این رویداد را با کمک تلسکوپ جمینی شمالی در هاوایی و یک طیف‌نگار قدرتمند با توانایی رصد ترکیبات تشکیل‌دهنده اتمسفر قمر، کشف کردند. با استفاده از این ترکیب برای محاسبه نشانه‌های الکترومغناطیسی منتشر شده از سوی IO در زمان حقیقی، نشان داد که میزان دی‌اکسید سولفور به صورت روزانه و در حین قرار گیری در سایه مشتری، دچار کاهش می‌شود.