اتحادیه اروپا در پی آخرین تلاش ها برای حفظ برجام

0
165

اتحادیه اروپا، از محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی دعوت کرد تا برای گفت‌وگو و رایزنی با وزرای امور خارجه فرانسه، بریتانیا و آلمان در مورد حفظ توافق اتمی و برجام روز پنج‌شنبه ١١ ژانویه، به بروکسل سفر کند. این گفت‌وگو‌ها در شرایطی انجام می‌شود که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا تا روز ١۳ ژانویه باید در باره برجام تصمیم‌گیری کند، که آیا قصد تعلیق تحریم‌ها در چارچوب توافق اتمی با جمهوری اسلامی را دارد یا نه.

در صورتی که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا برای دومین بار پایبندی ایران به توافق اتمی را تأیید نکند، تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی که در چهارچوب توافق اتمی وین در سال ۲۰١۵ تعلیق شده بود، مجدادً برقرار می‌شود. این اقدام به منزله خروج یکجانبه آمریکا از توافق اتمی وین است.

یکی از نتایج مهم خروج یکجانبه آمریکا از برجام، بازگشت تحریم‌های این کشورعلیه جمهوری اسلامی خواهد بود؛ تحریم‌هایی که مرتبط با توافق اتمی بوده است. بازگشت این تحریم‌ها، همچنین به لحاظ ماهیت فراسرزمینی تحریم‌های آمریکا -محروم کردن شرکت‌های خارجی که با جمهوری اسلامی تعامل می کنند، از بازار آمریکا- اتحادیه اروپا و کشورهای بزرگ اروپایی را در شرایط دشواری برای ادامه همکاری‌های اقتصادی با جمهوری اسلامی قرار خواهد داد.

در همین حال، خروج آمریکا که احتمالاً با خودداری شرکت‌های اروپایی در تعامل با ایران همراه خواهد بود، می‌تواند رویکرد جمهوری اسلامی نسبت به ادامه توافق اتمی و رعایت برجام را تغییر دهد.
در چنین شرایطی است که اتحادیه اروپا تلاش می کند تا آخرین اقدامات خود را برای متقاعد کردن دولت آمریکا برای ماندن و پایبند بودن به توافق اتمی و نجات برجام هماهنگ کند. دیدار و گفتگو‌های بروکسل میان وزرای خارجه فرانسه، بریتانیا، آلمان و جمهوری اسلامی را می توان در این راستا تبیین کرد.

یادآور می‌شویم که اتحادیه اروپا نقش بسیار بزرگی را برای رسیدن به توافق اتمی وین ایفا کرده است. این اتحادیه، همچون سه کشور بزرگ اروپایی فرانسه، بریتانیا و آلمان، همواره بر پایبندی خود به این توافق تأکید ورزیده‌اند.

اتحادیه اروپا، در بیانیه‌ای که در نیمه شب دوشنبه به سه شنبه ٩ ژانویه منتشر کرد، اعلام کرد که «این دیدار و گفتگوها، در چارچوب تلاش‌هایِ درجریان، برای ایجاد اطمینان از روند کامل و بادوام اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) انجام می‌گیرد».

 “فدریکا موگرینی” مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، “ژان ایو لودریان” وزیر امور خارجه فرانسه، “زیگمار گابریل” وزیر امور خارجه آلمان و “بوریس جانسون” وزیر امور خارجه بریتانیا، در دیدار و گفتگوهای روز پنجشنبه (١١ ژانویه) با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، شرکت خواهند کرد.

عباس عراقچی، معاون وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی و مسئول اجرای توافق اتمی برجام، روز گذشته دوشنبه ۸ ژانویه، در کنفرانس امنیتی تهران خروج آمریکا از برجام را محتمل دانسته و گفت: «جامعه جهانی باید خود را برای خروج احتمالی آمریکا از این توافق ظرف چند روز آینده آماده کند».

به گزارش خبرگزاری فرانسه؛ عباس عراقچی تأکید کرد که «جمهوری اسلامی خود را برای تمامی سناریوها در ارتباط با توافق اتمی و برجام آماده کرده است».